"Sputnik": Negociatat për anëtarësim të Maqedonisë në NATO do të përfundojnë këtë vje..
Prokuroria kërkon burg të përjetshëm për të akuzuarit në "Lagjen e Trimave"
« Analistët për Zhurnal: » Bojkoti i BESËS sinjal negativ dhe krijon amulli në opinionin publik
Nëse miratohet ligji për gjuhët para lokaleve, a do t’i rris Zaev votat te kampi shqi..
Është promovuar Raporti për mjedis mundësues për punë i organizatave civile
mak.jpg

Shkup, 17 maj- Qendra e Maqedonisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar (QMBN) sot e promovoi Raportin e katërt për mjedisin mundësues për punë të organizatës civile në Maqedoni dhe në rajon.

Raporti i ndjek situatat në tre sfera: Liritë themelore të garantuara ligjore, Korniza për qëndrueshmëri financiare e organizatave qytetare dhe Raporti mes Qeverisë dhe organizatave qytetare.

Drejtori ekzekutiv i Qendrës së Maqedonisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar (QMBN) Aleksnadar Kërzhallovski informon se ajo që është karakteristike për vitin 2016 është pjesëmarrja e rritur e qytetarëve në protestat, të cilat siç tha, kaluan në atmosferë relativisht  të qetë.

Raporti ka treguar se financimi pas shumë vitesh stagnim është rritur, por ende është larg nga nevojat për financimin e sektorit civil nga buxhetit.

Vitin e kaluar, siç tha, përafërsisht  mungonte bashkëpunimi me Qeverinë për shkak krizës politike. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.05.2017, 13:40  | L.E. | 968 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
E kanë kënduar gati në çdo këngë, ky është vëllai i Motrave Mustafa (Foto)
Plagosë të ëmën në Qendër të Shkupit
Andrra e Lulja dalin për kafe, por me kënd?! Nuk është as Meda as Sinani (Foto)
Shkup, tërheq zvarrë gruan për toke, i vjedh kuletën
Aksident i tmerrshëm me motor në Hasanbeg, përfundojnë me eshtra të thyera fëmijë të moshës 13 dhe 15 vjeçare
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.