Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
Cilët politikanë serbë të Kosovës Gjuriq i quan “politikanë të errtë”
Marko-Gjuriq-480x300.jpg

Drejtori i të i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq disa politikanë serbë të Kosovës i ka quajtur “politikanë të errtë”. Ata, sipas tij, janë politikanët serbë që kanë votuar për pavarësinë e Kosovës, transmeton Koha.net.

Autoritetet politike të Kosovës mund ta shfrytëzojnë matematikën zgjedhore për të vënë kontrollin ndaj 4 nga 10 deputetët serbë për t’i realizuar qëllimet e tyre.

Kështu ka thënë për rtv drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq, duke shtuar se qëllimet e Prishtinës janë formimi i Ushtrisë, ndryshimi i Kushtetutës dhe pakësimi i të drejtave të serbëve, transmeton Koha.net.

Ai ka shtuar se nuk beson se serbët e Kosovës në zgjedhjet parlamentare do të dalin në shumë kolona edhe pse ekzistojnë “mikrogrupe që i financon Prishtina”.

Sipas fjalëve të Gjuriqit, zgjedhja e politikanëve serbë që “janë bërë pjesë folklorit të sponsorizuar të shqiptarëve” është rrënim i interesave serbe.

Ai thotë se bashkësisë serbe i duhet uniteti dhe fitorja e një partie, e Listës Srpska, e cila “pothuaj me disiplinë ushtarake mbron interesat e serbëve e Qeveria serbe do të përkrahë përfaqësuesit e tyre”.

Në pyetjen rreth formimit të partisë së re në krye të së cilës është ish- lideri i Listës Srpska dhe ish- sekretari në Qeverinë e Serbisë, Aleksandar Jablanoviq, Gjuriq ka thënë se “nuk dëshiron të merret me politikanët e errtë të cilët drejtpërsëdrejti janë në funksion të shqiptarëve të Kosovës “.

Gjuriq ka thënë se për Oliver Ivanoviqin, për kryetarin e Iniciativës Qytetare nuk ka folur si për një “politikan të errtë” por për ata të cilët në vitin 2008 dhe më vonë kanë votuar për pavarësinë e Kosovës dhe për ligjet që pakësojnë të drejtat e serbëve e në mesin e ai i ka renditur liderët e Partisë së pavarur liberale e të Partisë progresive demokratike, Slobodan Petroviq dhe Nenad Rashiq.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.05.2017, 23:29  | T.E. | 794 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.