Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
Marrëveshja PS-PD, Blushi: Kështu u nda qeveria si plaçkë!
ben-blushi-655x356 1.jpg

Kreu i Partisë Libra, Ben Blushi tha nga Korça se marrëveshja e arritur midis Partisë Demokratike dhe asaj Socialiste është ndarje e pushtetit. Duke e cilësuar

Blushi: Partitë e vjetra kanë arritur më në fund një marrëveshje. Unë do të them dy fjalë: e para është kënaqësi që PD me aleatët e vet pranuan të hyjnë në zgjedhje sepse është më e lehtë t’i mundësh duke i pasur në zgjedhje se sa jashtë tyre. Është më mirë që u futën në zgjedhje, qoftë për të garantuar më shumë besim. Si e bënë këtë gjë partitë e vjetra? Kanë bërë një marrëveshje që mbas 24 orësh po e bëjnë publike.

Këto kanë vendosur të bashkëqeverisin. Tre parti, Rilindja, PD-ja edhe LSI-ja duke filluar nga nesër do të jenë të treja bashkë në qeveri. Njëra ka 6 ministra, tjetra do marri 3 ministra, tjetra nja 4 ministra. Kështu u nda qeveria si plaçkë. A keni parë ndonjë parti në botë që i thotë vetes opozitë, siç është rasti i PD-së, e cila thotë se unë duhet të jem në qeveri pa zgjedhje. Kjo ndodhi sot.

Ajo që nuk imagjinohej ndodhi sot. PD u fut në qeveri për të qeverisur me Rilindjen dhe LSI-në. E ndanë qeverinë në tre pjesë. Në emër të kujt bëhet kjo bashkëqeverisje? Absolutisht jo! Shqipëria ka votuar për më shumë punë, sot ka më pak punë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.05.2017, 19:51  | T.E. | 822 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.