Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
Evropa po udhëhiqet nga liderët pa fëmijë!
1495090588-286543_m.jpg

Në një intervistë në radio, pak ditë më parë, kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, u pyet për mungesën e fëmijëve në jetën e saj dhe çfarë ndikimi ka pasur në jetën e saj, fakti i të mos qenit një nënë? “Fakti që nuk jam në gjendje të kem fëmijë është shumë e trishtuar. Por, feja ka qenë një ndihmë për mua”, u shpreh ajo.

Dihet që historia e fëmijëve -të dëshiruar apo të padëshiruar – është përdorur shpeshherë si një armë kundër grave dhe ndonjëherë nga vetë gratë. Vitin e kaluar, një rivale e Mayt në garën për lidershipin u detyrua të largohej, pasi deklaroi se ajo, duke qenë nënë, ishte më e kualifikuar për të drejtuar çështjet publike.

Në Gjermani, kreu i së djathtës ekstreme, Frauke Petry, u tregua më i hapur: “Angela Merkel nuk mendon për të ardhmen e gjermanëve, sepse nuk ka fëmijë, por unë kam bërë katër”. Kancelarja nuk i është përgjigjur. Pas të gjithave, ajo u quajt “Mutti” në gjermanisht (Mami). Metafora prindërore për ata që janë në pushtet është një histori e lashtë, zakonisht maskiliste, edhe pse gjithnjë e më shumë është e prirur të jetë e vërtetë në Evropë.

Me ardhjen në pushtet të Emmanuel Macronit, Evropa shton një tjetër emër në “listën e udhëheqësve pa fëmijë”. Rastësi apo tendencë? Pasojë e një ulje lindshmërie, që është përhapur në të gjithë Evropën, apo ndoshta rruga drejt pushtetit është me e lehtë për dikë, si Theresa May, së cilës nuk i është dashur të mendojë për shkollën e fëmijëve?

Është një fakt: Drejtuesit e “Vendeve të plakura” të kontinentit (Gjermania, Franca, Italia, Britania e Madhe, ndoshta edhe Skocia) janë të gjithë pa fëmijë. Burra dhe gra. Asnjë nuk ëndërron që të pyesë Macronin se çfarë lloj presidenti do të ishte, nëse do të ndërronte pelenat e fëmijës apo t’i jepte qumësht me biberon.

Kryeministri holandez, Mark Rutte, duke iu përgjigjur gazetës së njohur “Margriet”, e përshkroi veten si “beqar dhe i lumtur”, por nuk përjashtoi mundësinë e bërjes së fëmijëve.

Luksemburgu drejtohet nga Xavier Bettel, i vetmi udhëheqës në botë që ka dalë hapur për prirjet e tij homoseksuale. Natyrisht ai shpëton nga pyetja e fëmijëve. Ndërkaq, Nicola Sturgeon, kryeministre e Skocisë ka rrëfyer se ka përjetuar një dështim në moshën 40-vjeçare. Gazeta që e intervistoi e përfshiu këtë rrëfim në një shkrim me titullin “Politikanët pa fëmijë”.

Në anën tjetër të Atlantikut, fëmijët janë gjithmonë të domosdoshëm për të kompletuar portretin e një kandidati për president. Megjithatë, ata nuk garantojnë një politikë më të mirë. Presidenti afrikano-jugor, Jacob Zuma, është pasardhësi më i keq i Nelson Mandelës dhe ka 22 fëmijë! /anabel.al/

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.05.2017, 09:33  | Xh.I. | 2,466 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.