Të kalojnë 100 ditët e para, pastaj të gjykojmë kabinetin e ri qeveritar, thotë Males..
Analistët të ndarë lidhur me vendimin e BESËS që mos të jetë pjesë e kabintetit qever..
Kryeparlamentari Xhaferi të martën cakton seancë për zgjedhjen e qeverisë
« Lajmi i fundit » Zhurnal ju sjell përbërjen e plotë të kabinetit të Zoran Zaev
Trajnim për 40 persona në kuadër të projektit të MASIT për "Rikualifikim të kuadrove"
trajnim.jpg

Shkup, 19 maj- Gjithsej 40 kandidatë sot fillojnë me trajnim në kuadër të projektit të Odës ekonomike për teknologji informatike dhe të komunikimit - MASIT për "Rikualifikim të kuadrove", në bashkëpunim me USAID/REG projektit.

Bëhet fjalë për fillimin e fazës së dytë-edukative nga projekti në bashkëpunim me Sivus qendrën edukative dhe zhvillimore.

"Pas hulumtimit të zbatuar midis kompanive anëtare të MASIT është konstatuar deficit të kuadrove në TIK sektorin, nga profilet për programim. Si rezultat i kësaj filloi projekti për 'Rikualifikimin e kuadrove' ku qëllimi është të rinjtë deri në moshën 35 vjeçare, pa TI paranjohuri paraprake të rikualifikohen dhe të fillojnë karrierë në TIK botën. Në pajtim me nevojat e kompanive organizohen trajnime për profilet NET dhe Front End Developer programues, informojnë nga MASIT.

Trajnimin të cilin sot e fillojnë 40 kandidatë është planifikuar të zgjasë deri në shtator dhe pastaj do të vijojë praktikë në ndonjërën prej TI kompanive anëtare të MASIT.

Qëllimi përfundimtar i projektit, pas vizitës së programit është që personat të punësohen në TIK kompani në pozitat junior programues ose pozita tjera lidhur me TIK sferën. Programi për rikualifikim do të zgjasë rreth pesë muaj. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.05.2017, 12:00  | L.E. | 443 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
« Lajmi i fundit » Zhurnal ju sjell përbërjen e plotë të kabinetit të Zoran Zaev
Ermira Mehmeti: Hazbi Lika njeriu që mbajti gjallë frymën anti-VMRO në BDI
« Lajmi i fundit » Dorëhiqet sekretarja shtetërore në MPB, Sanja Dimitrievska!?
« Zhurnal mëson » LSDM amortizon votën shqiptare me një ministër pa resor, Ademi i angazhuar për zhvillim të barabartë rajonal
« Foto: » Nuk do ta besoni se me kë është i martuar “Mehmeti”
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.