« Analistët për Zhurnal » Jetëgjatësia e Qeverisë Zaev, varet nga zbatimi i programit qeveritar
Bashkim Selmani: Të themelohet Gjykata Speciale e krimeve të rënda
Partitë shqiptare me ministritë e njëjta, kryeparlamentari dhe ministri i shëndetësis..
« Analistët për Zhurnal » "Deklarat e partive shqiptare" e cunguar inkorporohet në programin qeveritar, "27 Pri..
Merkel thotë se ka plan për vendosjen e emigrantëve edhe në Serbi dhe Maqedoni
Screenshot_10_5.jpg

Shkup, 19 Maj Zhurnal.mk - Kancelarja gjermane, Angela Merkel, kohët e fundit po thotë se pavarësisht dy humbjeve radhazi, partia e saj, dhe ajo nuk do të devijojnë nga politika e kufijve të hapur për emigrantët, por gjithashtu ka potencuar se është e gatshme për të diskutuar për brengat e qytetarëve.

Ajo ka theksuar se e kupton se shumica nuk janë dakord me politikat e saja, por se ajo është e gatshme që të diskutojë me ta edhe për ndryshime.

Nëse populli nuk do thjesht azikërkues të përkatësisë fetare islame, vetëm pse janë të tillë, kjo është kundër parimeve Unionit Demo-Kristian (CDU), dhe parimeve gjermane, thotë kancelarja dhe liderja e CDU-së.

Ajo gjithashtu ka thënë se dëshiron që motoja për emigrantët të ngadhnjejë, dhe se për një gjë të tillë duhet të ketë trimëri, edhe pse dikush këtë gjë e ka cilësuar si provokim, shkruan Srbijadanas.net.

Kancelarja Merkel vuri në dukje se pavarësisht qëndrimit tejet negativ të evropianëve për emigrantët, ka vende të cilët hapur i kanë pranuar ata.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vlerësuar para se gjithash përpjekjet e Serbisë, Maqedonisë dhe Kroacisë, për kujdesin ndaj emigrantëve nga zonat e luftimeve.  Megjithatë, siç thotë ajo, ka edhe një plan për ata që nuk dëshirojnë të ngelen në Gjermani apo në ndonjë shtet tjetër, që të vendosen në Serbi apo Maqedoni si në ventet e braktisura në Ukrainë.Por një gjë të tillë, siç edhe thotë ajo, Kroacia si anëtare e BE-së, do ta refuzojë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.05.2017, 14:57  | A.SH | 1,888 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
« Foto: » Djali i Tunës “noton” në luks, nuk do ta besoni sa kushton karroca e tij
« Foto/Video: » Para Norës dhe Tunës ka qenë kjo femër në jetën e Robert dhe Patris Berishës
« Tronditëse: » Funksionarët e përgjuar në "bombat" e Zaevit, në Psikiatri janë të regjistruar si "të çmendur"?
Partitë shqiptare me ministritë e njëjta, kryeparlamentari dhe ministri i shëndetësisë janë risi
VMRO-DPMNE: Shekerinska, personi më i mposhtur në zgjedhje në histori të Maqedonisë
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.