Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
Prodhimi industrial në maj është rritur për 9,2 përqind
industri.jpg

Shkup, 30 qershor- Prodhimi industrial në muajin maj është rritur për 9,2 për qind në krahasim me muajin e njëjtë vitin e kaluar, publikoi sot Enti Shtetëror për Statistikë.

Parë nëpër sektore, rritje ka në sektorin Xehetari dhe nxjerrjen e gurëve për 7,7 për qind, në sektorin e Industrisë përpunuese për 8,8 për qind dhe në sektorin Furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe klimatizim për 13,8 për qind.

Në sektorin Industria përpunuese rritja është rezultat para së gjithash i prodhimit të rritur në pjesën e produkteve përpunuese, pijeve, produkteve të duhanit, tekstilit, produkteve të fabrikuara metalike, përveç makinave dhe pajisjeve dhe prodhimit të automjeteve motorike, rimorkiove dhe gjysmërimorkiove.

Sipas grupeve kryesore industriale, rritje ka tek Energjia për 18,1 për qind, Produktet intermediare, përveç energjisë për 6,8 për qind, Produkteve kapitale për 23,5 për qind, Produkte të qëndrueshme për konsum të gjerë për 4,9 dhe Produkte jo të qëndrueshme për konsum të gjerë për 1,6 për qind.

Në periudhën janar - maj lidhur me periudhën e njëjtë vitin e kaluar ka rritje prej 0,6 për qind.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 30.06.2017, 13:17  | L.E. | 421 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.