« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Tendencat afariste në ndërtimtari në tremujorin e dytë më të volitshme
afar.jpg

Shkup, 10 korrik- Pritjet për porositë e përgjithshme për punët ndërtimore në tremujorin e dytë janë më të volitshme në krahasim me tremujorin paraprak, publikoi sot Enti Shtetëror i Statistikës.

Në tre muajt e ardhshëm pritet edhe rritje e numrit të të punësuarve.

Vlerësim i gjendjes ekonomike në tremujorin e dytë është më i volitshëm në raport me tremujorin e parë, ndërsa më i volitshëm edhe në raport me tremujorin e dytë të vitit të kaluar. Më i volitshëm është edhe vlerësimi për gjendjen financiare në krahasim me tremujorin e parë.

Në periudhën e ardhshme pritet që çmimet shitëse të zvogëlohen, ndërsa gjendja e numërt dhe cilësia e mekanizimit dhe pajisjes në tremujorin e dytë të vitit janë mbi normalen.

"Ndikim më të madh të kufizimeve për përmirësim të aktiviteteve vijuese ndërtimore kanë faktorët e ardhshëm: shpenzime rritëse për materiale me 22.9%, nuk ka kërkesë me 16.0%, nuk ka kufizime me 15.1% dhe shpenzime rritëse financiare me 11.3%, qëndron në kumtesën e Entit Shtetëror të Statistikës

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 10.07.2017, 16:49  | L.E. | 766 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.