« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
"Finance Think": Mentorimi dhe trajnimet i rrisin shanset për punësimin e kategorive të cenueshme
133772083.jpg

Shkup, 11 korrik - Trajnim për aftësi të buta, mentorim nga ana e të punësuarve në qendrat për punë sociale dhe Agjencia për Punësim dhe përfshirje në praktikë, në masë të madhe e rritin motivimin, por edhe mundësitë për punësimin e personave nga kategoritë e cenueshme sociale, ka treguar realizimi i pilot programit që "Finance Think" në 20 muajt e fundit e ka zbatuar me qendrën për mbrojtje të fëmijëve dhe familjare KMOP nga Athina.

"Pilot programi kishte për qëllim të inkurajojë motivim të personave nga kategoritë e cenueshme, punësimin e tyre dhe afrimin në tregun e punës. Ajo ka përfshirë disa masa, si trajnim për aftësi të buta, mentorim nga ana e Qendrave për punë sociale dhe APRM dhe përfshirje në praktikë ose punësim potencial. Në të ishin të përfshirë 120 persona, për 20 prej tyre është siguruar mentorim, 15 janë vendosur në praktikë", tha Bllagica Petreski nga "Finance Think".

Programi, shtoi ajo, është dashur të tregojë se cilat janë efektet afatshkurta ndaj motivimit dhe përgatitjes së personave nga kategoritë e cenueshme sociale dhe mundësitë që ata të përfshihen në tregun e punës.

Sipas Petreski, rezultatet kanë treguar se mentorimi e nxit dëshirën për punësim te këta persona për 0.68 për qind në shkallë 1 deri 5, ndërsa trajnimi i rrit shanset për punësimin e tyre.

Xhorxh Aleksopulos, nga KMOP theksoi se me programin targetohet një temë e veçantë e cila synon t'i ndihmojë grupeve të cenueshme të papunë, veçanërisht në një situatë të tillë ekonomike.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.07.2017, 13:13  | Xh.I. | 513 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.