« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Angjushev: Investitorët e huaj të mirëseardhur në RM
angjushev.jpg

Shkup, 12 korrik- Zëvendëskryetari i Qeverisë i angazhuar për çështje ekonomike, Koço Angjushev ka marrë pjesë në forumin e biznesit  në kuadër të Samitit të 4-të për Ballkanin Perëndimor në Trieste, kumtuan nga Kabineti i tij.

Në forumin e biznesit, kanë mbajtur fjalime edhe Anxhelino Alfano, ministër i Punëve të Jashtme  dhe bashkëpunim ndërkombëtar i Republikës së Italisë, Johanes Han, komisar për politikë të mirë fqinjësore dhe zgjerim, të Bashkimit Evropian, si dhe ministrat e angazhuar për ekonomi, industri dhe energjetikë nga vendet e Ballkanit Perëndimor.

Përfaqësuesi i vendit nikoqir të samitit, ministri Alfano në fjalimin e tij në hapje të forumit të biznesit ka theksuar se protekcionizmi nuk është marrëveshje e vërtetë për zhvillim të ekonomisë. Ai ka plotësuar se transparenca e organeve shtetërore ndaj sektorit të biznesit janë kyçe për dinamikë më të lartë të ekonomisë, ndërsa sfidë e vërtetë është krijimi i vendeve të reja punës për të rinjtë, në të cilat është e ardhmja e çdo vendi.

Eurokomisari Han potencoi se ky Samit dërgon mesazh për mbështetje dhe stimul për reforma në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Zëvendëskryeministri Angjushev potencoi se Qeveria do të punojë në zhvillimin e bashkëpunimit të mirë me fqinjët, ndërsa paralelisht fuqimisht do të përkushtohet në zbatimin e reformave të nevojshme që e trasojnë rrugën e vendeve drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Ai u përqendrua edhe në politikën për tërheqje të investimeve të huaja në vend.

"Nga Triesta dërgoj mesazh dhe cftesë deri te të gjithë investitorët e juaj se janë të mirëseardhur në Republikën e Maqedonisë. Ne duhet të bëjmë gjithçka që të sigurojmë kornizë për tërheqje të investimeve", theksoj Angjushev.

Sipas tij, reformat në sektorin në sektorin energjetik janë gjithashtu një nga prioritete, por edhe sfidë e Qeverisë së Maqedonisë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.07.2017, 13:33  | L.E. | 783 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.