Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
Takim i ministrit Nikollovski me prodhuesit e grurit
133714847.jpg

Shkup, 12 korrik - Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave Lupço Nikollovski, zëvendësministri Vllaste Dimoviq dhe përfaqësuesit e Grupit të sektorit për grurë pranë MBPEU, sot janë takuar me prodhuesit e grurit dhe të elbit.

Në takim, informojnë nga Kabineti i Nikollovskit, janë shqyrtuar të gjitha opsionet dhe mundësitë si të lehtësohet korrja e sivjetshme e keqe. Bujqit kanë ofruar disa masa të cilat sipas tyre do t'ju ndihmojnë në mbulimin e dëmeve.

"Ministri Nikollovski porositi se në mënyrë të detajuar do të shqyrtohen të gjitha kërkesat e bujqve dhe në kohë sa më të afërt do të sillen masa adekuate të cilat do të japin efekt më të mirë dhe do t'ju dalin në ndihmë prodhuesve të grurit dhe elbit, por edhe masa të cilat do të mund së shpejti të realizohen. Masat e ndërmarra do të varen nga situata në terren", kumtoi MBPEU.

Sivjet janë mbjellë 76.400 hektarë grurë, nga të cilët pritet prodhimtari prej 170.000 deri në 190.000 tonë, ndërsa në vend ka 63 blerës të regjistruar.

Sipas informacioneve në terren, situata me të ardhurat nga grurit në çdo rajon është ndryshe. Korrjet janë nga fundi dhe sipas informacioneve të para, të ardhura më të ulëta ka në rajonin verilindor prej 1.000 deri në 1.500 kilogram për një hektar. Ministria e Bujqësisë është në kontakt të vazhdueshëm edhe me blerësit e grurit me qëllim që të gjindnet harmonizim i dallimeve në çmimin e blerjes që e kërkojnë fermerët dhe atë që e ofrojnë blerësit.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.07.2017, 14:29  | Xh.I. | 682 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.