« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Protestojnë familjarët e sirianëve të vrarë në sulmin me armë kimike
thumbs_b_c_45a6b3e065dc70fe5be76f0b1a3d7505.jpg

amiljet e sirianëve të vrarë në sulmin me armë kimike në rajonin e Khan Shaykun u mblodhën sot që edhe një herë t’i bëjnë thirrje bashkësisë ndërkombëtare të ushtrojë presion mbi regjimin e presidentit Bashar al-Asad, por edhe të mos harrohet sulmi që mori jetën e njerëzve të pafajshëm, raporton AA, përcjellë Klan Kosova.

 

Gjatë sulmit me armë kimike në Khan Shaykhun, në fillim të muajit prill të këtij viti, humbën jetën së paku 100 persona, ndërsa mbi 500 kanë ndjerë pasojat e ndikimi të gazit helmues.

 

Në 100 ditë nga sulmi u mblodhën anëtarët e familjeve të të vrarëve të cilët kërkojnë që të përmbushet drejtësia për të gjithë civilët e vrarë të pafajshëm.

 

Familjarët mbanin fotografi të sirianëve të vrarë, mes të cilëve gjendej edhe një numër i madh i fëmijëve. Në një nga afishet shkruante: ”Sulm me armë kimike 4.4.2017”.

 

Abdulhamid el-Yusuf gjatë sulmit humbi dy binjakët e tij të cilët kishin vetëm nëntë muaj. “Humba vajzën Aya dhe djalin Ahmed. Në 100 ditë nga sulmi këtu u mblodhën familjarët e pikëlluar. U mblodhëm që ky sulm mos të harrohet”, porositi Yusuf.

 

Ai shtoi se dëshiron që të gjithë të solidarizohen me popullin sirian dhe të mos harrohen viktimat, por as shkaktuesit e krimit.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.07.2017, 12:08  | Z.H. | 548 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.