« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Sesion informativ për "Projekte për përkthime letrare"
kult_4.jpg

Shkup, 14 korrik- Ministria e Kulturës në bashkëpunim me Zyrën për "Evropë kreative" - nënprogrami "Kultura" i Republikës së Hungarisë sot në Bibliotekën nacionale universitare "Shën Klimenti i Ohrit" organizon sesion informativ për kategorinë "Projekte për përkthime letrare".

"Kjo ngjarje është një ndër të rergulltat të cilat ne i organizojmë posaçërisht para dhe gjatë thirrjeve për aplikim për kategori të caktuara në rastin përkthime letrare sepse afati i fundit është 25 korriku. E bëjmë këtë tentim t'u bëjmë thirrje botuesve dhe shtëpive botuese të cilat janë aplikues potencial dhe t'u ndihmojmë në procesin e aplikimit", theksoi Biljana Prentoska nga Minsitria e Kulturës.

Ajo theksoi se Maqedonia, Hungaria, Bullgaria, Kroacia, Serbia, Sllovenia dhe Italia janë vende të cilat janë më të suksesshme në shfrytëzimin e këtyre fondeve, konkretisht për kategorinë e përkthimeve letrare.

Mondi Gabor nga Zyra për "Evropë kreative" - nënprogrami "Kultura" i Rpeublikës së Hungarisë potencoi se janë të suksesshëm për shkak të sektorit botues i cili, siç tha, është mjaft i fuqishëm, ata komunikojnë dhe ndihmohen mes veti.

Zharko Kujunxhiski, redaktor në Shtëpinë botuese "Antolog" nga Shkupi informoi se ky program është i hapur për të gjithë botuesit nga Maqedonia dhe se mund të konkurrojnë të gjitha shtëpitë botuese.

Sipas tij, kjo për mjedisin kulturor në Maqedoni do të thotë zhvillim i veprimtarisë botuese, para së gjithash të aktivitetit përkthyes, si dhe imput financiar.  përveç që botohen libra ka edhe qarkullim të autorëve

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.07.2017, 13:45  | L.E. | 459 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
4 momentet kur Nora Istrefi doli pa të brendshme (Foto)
« Analizë » Ballkani i rrezikuar nga politika ruse, Maqedonia një shtet i brishtë
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.