« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Retrospektivë nga Andrey Tarkovskit në kinemanë "Jusuf Gërvalla"
kultt_1.jpg

Pas shfaqjes së filmave do të ketë edhe diskutim të hapur me audiencën rreth temave që trajtojnë filmat, përcjellë KultPlus.

Kinemaja ‘Jusuf Gërvalla’ do të organizojë një retrospektivë të dy prej veprave më të njohura të autorit rus Andrei Tarkovsky, shkruan KultPlus.

Filmat që do të shfaqen janë ‘Stalker’ i cili vjen më datë 21 korrik në ora 16:00 dhe ‘Andrei Rublev’ më 22 korrik në ora 16:00. Pas shfaqjes së filmave do të ketë edhe diskutim të hapur me audiencën rreth temave që trajtojnë filmat.

“Çfarë do të thotë të besosh? Sa është e rëndë barra e besimit në kohën moderne? A mund të fitoj besimi i njeriut, në një botë që nuk beson më në asgjë? Këto janë vetëm disa prej preokupimeve që Tarkovsky i shfaq në Stalker”, thuhet në njoftimin e organizatorëve. 

Filmat do të shfaqen me titra shqip dhe hyrja është falas. / KultPlus.com

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.07.2017, 13:48  | L.E. | 449 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
4 momentet kur Nora Istrefi doli pa të brendshme (Foto)
« Analizë » Ballkani i rrezikuar nga politika ruse, Maqedonia një shtet i brishtë
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.