« Raportet e mira Maqedoni - Bullgari » Bullgarët janë aleatë tradicional të shqiptarëve, Bullgaria shteti i vetëm ortodoks n..
Andov: Nuk duhet të na hutoi marrëveshja me Bullgarinë!
Maqedonia në BE e rëndësishme për shqiptarët, por jo më e rëndësishme se statusi i ty..
Xhaferi: Nëna Terezë është simbol i humanizmit, dashurisë dhe kujdesit të pakufishëm
Paçarizi: Gjuha fyese e deputetëve, e papranueshme dhe e ulët
19866436_10211323676382556_1628601757_n-1.jpg

Profesori i gjuhës shqipe, Rrahman Paçarizi ka komentuar për gjuhën ofenduese mes deputetes së PDK-së, Ganimete Musliut dhe deputetit të Vetëvendosjes, Fisnik Ismaili, e cila sipas tij është e “papranueshme dhe e ulët”, njofton Klan Kosova.

 

“Bëhet fjalë për dy deputetë të ardhshëm të cilët nuk kanë respekt dhe kujdes për publikun që i drejtohen”.

 

“Këta dy persona kanë shumë ndjekës dhe gjuha e tyre e përdorur është e papranueshme dhe e ulët”, ka thënë Paçarizi në Ballë për Ballë në Klan Kosova.

 

Paçarizi gjithashtu ka thënë se edhe kolegët e tyre deputetë duhet të distancohen nga kjo gjuhë.

 

“Do të ishte mirë sikur kolegët e tyre të distancoheshin nga kjo gjuhë por rrëmbehen duke thënë të pavërteta të paverifikuara që quhen edhe shpifje”.

 

“Etiketimet banale si ato të Fisnik Ismailit për prindërit të një deputeteje ose anasjellta janë një gjuhë e ulët pasi prindërit e tyre nuk janë pjesë e politikës”.

 

Sipas Paçarizit, edhe në Kosovë po instalohet një frymë që e kemi parë në Kuvendin e Shqipërisë.

 

“E keqja është që po instalohet në Kosovë një frymë që e kemi parë në Kuvendin e Shqipërisë”.

 

“Instalimi i kësaj gjuhe krijon një standard të ri të komunikimit dhe kjo do t’i acarojë edhe më shumë raportet mes simpatizantëve të tyre politikë”.

 

“Si deputetë në vendin po instalojnë një gjuhë që nuk po u ka hije”.

 

“Partitë politike duhet të distancohen nga gjuha e tillë, nga fyerjet banale pasi Kosova është një vend i vogël dhe sigurisht se është një diskurs i dëmshëm i cili mund të eskalojë duke pasur parasysh mentalitetin në Kosovë”, ka thënë Paçarizi.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.07.2017, 09:38  | Z.H. | 520 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Aksidentohet në Austri autobusi me pasagjerë nga Maqedonia, ka të vdekur 
Mbulohen Genta Ismajli dhe Shkurte Gashi, ja si po iu rri shamia (Foto)
Policia bllokon qendrën e qytetit, Borisov do të arrijë me helikopter
Komuna e Çairit fillon me rrënimin e objekteve pa leje, nuk do të lejohen uzurpime (Foto)
 

 


Loading...
MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.