« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Regjisori britanik me dokumentar mbi iso-polifoninë dhe këngët labe
regj_1.jpg

“Washed by the moon” pritet të lansohet në mars të vitit 2018-të.

Dan Shutt, një regjisor britanik, ka zgjedhur këngën labe dhe peripecitë e saj për dokumentarin e tij më të ri.

Në ditët e fundit të xhirimit, dokumentari flet për iso-polifoninë shqiptare e cila njihet edhe nga UNESCO dhe mbrohet si pjesë e trashëgimisë së paprekur gojore.

“Washed by the moon” pritet të lansohet në mars të vitit 2018-të.

“Këngët iso-polifonike labe bartin me vete shumë sensualitet por edhe një ndjenjë të bashkësisë ndër shqiptarë. Për herë të parë për këto këngë u njoftova nga librat e Ismail Kadaresë” tregon regjisori Dan Shutt.

Emri i dokumentarit rrjedhë nga një këngë e Golik Jaupit – “Labëri Larë në Hënë”, shkruan Tirana Times.

“Xhirimet kanë nisur dhjetorin e vitit të kaluar. Në Shqipëri presim që dokumentari të shfaqet vitin tjetër ndërsa më pas do të udhëtojë edhe në festivale tjera. Jam kënaqur me pjesëmarrësit në dokumentar, sidomos me Grupin Polifonik Jonianët” tregon regjisori.

I njëjti regjisor në Londër para pak javësh transmetoi edhe një radio-dokumentar mbi iso-polifoninë, që u transmetua në NTS Radio./KultPlus.com  

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.07.2017, 08:18  | L.E. | 1,080 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
4 momentet kur Nora Istrefi doli pa të brendshme (Foto)
« Analizë » Ballkani i rrezikuar nga politika ruse, Maqedonia një shtet i brishtë
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.