Aeroporti "Aleksandri i madh" pas zgjedhjeve do të bëhet Nënë Tereza?! (Video)
« Agjencia e Lajmeve Zhurnal, rikthen ZhurnalTV-në » Armend Ramadani - 15 Years anniversary (Video)
Këshilli gjyqësor, pa qëndrim për kritikat e Pribesë
Arifi përuron urën në f.Poroj
Kremtohet dita e Teqes në Gjakovë
gjk.jpg

Gjakovë, 15 korrik - Komuniteti bektashian kremtoi Ditën e Teqesë në Gjakovë. Me këtë rast u organizuan aktivitete të ndryshme, ndërsa në qendër të vëmendjes ishte takimi, ku u fol për rolin historik të Teqesë së Gjakovës dhe kontributin e Baba Qazim

Bakallit njërit prej udhëheqësve më të njohur të kësaj teqeje.

 

Në këtë takim mori pjesë edhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, i cili vlerësoi

lartë kontributin e teqesë së bektashinjve në Gjakovë, ndërsa në emër të Bashkësisë Islame të Kosovës foli Resul

Rexhepi. Konferenca me titull “Teqeja Bektashiane e Gjakovës vatër e atdhetarizmit” që u mbajt në Hotel “Pashtriku”

mblodhi edhe mysafirë të shumtë. Për tolerancën fetare foli Dom Lush Gjergji.

 

Duke vlerësuar lartë rolin e teqesë së bektashinjve, baba Mumin Lama i bëri një vështrim rrugëtimit të kësaj

teqeje, ndërkaq për kontributin e Baba Qazim Bakallit u lexua një kumtesë e përgatitur nga Tahir Bakalli e të

cilën e lexoi Agim Jaka.

 

Mes të ftuarve, i pranishëm ishte edhe Albin Kurti, i nominuar për kryeministër të Kosovës nga Lëvizja

Vetëvendosje./radiogjakova/

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.07.2017, 08:54  | Z.H. | 923 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Kush nga liderët pas zgjedhjeve lokale do të shkoj në histori (VIDEO) ?
« TRONDITËSE » Nuk kanë të ndalur hetimet ndaj Ramiz Merkos për keqpërdorim detyre, "ka abuzuar me 6 milion euro", akuzon Miloshoski
Bie nga çatia e shtëpisë, gjen vdekjen një person nga Tetova
Shoqet e ngushta Feridja dhe Kaderi ja çfarë bëjnë kur dalin për kafe (Foto)
Kështu dukeshin “Vjollcat” 15 vite më parë! (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.