Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
Alarmohet OKB-ja: Kolumbia rrit me 50% kultivimin e kokainës
auto_15COLOMBIA-master10501500101168-6h701r1xhmvnijufqedjx9g42yrvu37i4z8zvbcuiy4.jpg

Kombet e Bashkuara bënë të ditur se kultivimi i gjethes së kokainës në Kolumbi është rritur me 50 përqind.

OKB-ja vlerëson se në vitin 2016 u prodhua 3 herë më shumë kokainë se vitet e tjera.

Kreu i Zyrës së OKB-së për Drogën dhe Krimin, Bo Mathiasen, e quajti këtë rritje të kultivimit të drogës si alarmante.

Raporti tha se edhe toka e mbjelljes së kokainës u rrit nga 96,000 hektarë në 2015-ën në 146,000 në vitin 2016.

.Mathiasen tha se shpresonte për një reduktim të kultivimit, sepse Kolumbia kishte nënshkruar një marrëveshje paqeje me grupin më të madh rebel në vend, FARC-un, i cili kontrollonte shumicën e zonave prodhuese të drogës.

Por analistët vendas argumentojnë se rritja u shkaktua pjesërisht nga një pauze që rezultoi nga marrëveshja e qeverisë me paqeruajtësit e FARC-ut.

Ndërkohë, qeveria kolumbiane ka rritur me gati 50% konfiskimet e kokainës, nga 253 ton të konfiskuar në vitin 2015 në 378 ton kokainë në vitin 2016./SYRI.net/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.07.2017, 09:10  | Z.H. | 1,045 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Rrihet deri në vdekje një person në Maqedoni pas një zënke për telefonin celular 
Treni që udhëton vetëm për një vajzë, historia e saj prekëse
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
« E fundit: » PSP zbulon 35 llogari bankare të Nikolla Gruevskit
 

 


Loading...
MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.