« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
Junker pret nga Turqia t`i respektojë vlerat evropiane
133237583.jpg

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker i bëri thirrje sot Turqisë t'i respektojë vlerat demokratike nëse dëshiron që të bëhet anëtare e BE-së. 

"Një vit pas tentativës për puç në Turqi, Evropa ende i jep dorën vendit", shkruan Junker në shkrimin e publikuar në numrin javor të gazetë gjermane "Bild". 

Negociatat për hyrë të Turqisë në BE tashmë me vite janë në një pikë të vdekur. 

"Është e domosdoshme që Turqia të demonstrojë vullnet që të jetë vend evropian dhe me vendosmëri të vendosë si  bazë të saj vlerat evropiane" shtoi Junker. 

Junker i përmendi edhe debatet për kthimi e dënimit me vdekje në Turqi. "Nëse kjo ndodh, dera për anëtarësi në BE do të jetë përfundimisht e mbyllur", thuhet në shkrim. 

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan dje në shënimin e përvjetorit të parët të tentativës për puç shtetëror më 15 korrik premtoi se "do t'i  presë kokat tradhtarëve"

Erdogani deklaroi se do të rivendosë dënimin me vdekje në Turqi, nëse Parlamenti miraton një ligj të tillë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.07.2017, 18:55  | Z.H. | 520 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
4 momentet kur Nora Istrefi doli pa të brendshme (Foto)
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
Paralajmërohet shi, erë dhe borë e fuqishme ditëve në vazhdim
Kryetari i Kumanovës Dimitrievski me dy shefa kabineti, njëri shqiptarë
Video nga aksioni i mbrëmshëm i MPB dhe DAP në Tetovë, Gostivar dhe Prilep
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.