« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
Siri: Më shumë se 330 mijë njerëz të vrarë gjatë luftës civile
auto_siri-3-735x4001500232687.jpg

Më shumë se 330 mijë njerëz janë vrarë gjatë konfliktit gjashtë vjeçar në Siri.

 

Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Britani tha se ka dokumentuar vdekjen e 331,765 njerëzve në të gjithë Sirinë që nga shpërthimi i konfliktit në mes të marsit 2011, me fillimin e protestave anti-qeveritare.

 

Të përfshirë në numrin e përgjithshëm të vdekjeve janë 99,617 civilë, tha kreu i Observatorit, Rami Abdel Rahman për AFP, duke shtuar shifrat përfshijnë periudhën mes 15 marsit 2011 deri me 15 korrik 2017.

 

Gjithsej 18,243 fëmijë dhe 11,427 gra ishin në mesin e civilëve të vrarë, tha Observatori.

 

Në raportin e fundit, Observatori tha se një total prej 116,774 anëtarësh të forcave të regjimit ose mbështetësve të regjimit janë vrarë në Siri që nga fillimi i konfliktit.

 

Konflikti në Siri shpërtheu gjatë protestave paqësore antiqeveritare në vitin 2011, por që shpejt u shëndrrua në një luftë me një mori pushtetesh vendore dhe rajonale. Konflikti brutal ka shkatërruar disa qytete në Siri. Lufta nuk ka kursyer sa vendet antike, ndërsa miliona njerëz janë detyruar të largohen nga atdheu.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.07.2017, 22:24  | Z.H. | 511 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
4 momentet kur Nora Istrefi doli pa të brendshme (Foto)
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
Paralajmërohet shi, erë dhe borë e fuqishme ditëve në vazhdim
Kryetari i Kumanovës Dimitrievski me dy shefa kabineti, njëri shqiptarë
Video nga aksioni i mbrëmshëm i MPB dhe DAP në Tetovë, Gostivar dhe Prilep
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.