« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Sela vs Memeti

Urim SALIHU

Dukeshin si "vëllezërit siamezë", Vesel Memedi pra dhe Zijadin Sela.Ndodhi kjo kohë më parë në fjalimet " epike" në diasporë.Dukeshin aq të afërt me njëri-tjetrin sa nga respekti që kishin ,njëri i thoshte tjetrit, urdhëro merre fjalën i pari!Tjetri me po aq respekt ia kthente:- përpara teje s'mund ta bëj një gjë të tillë-pra urdhëro merre ti fjalën.Njerëzit i shihnin me entuziazëm.

Diaspora dëgjonte fjalimet " epike" të të dyve kundër BDI-së dhe VMRO-së.Por me kalimin e kohës ajo e para u hoq nga fjalori i të dyve dhe mbeti vetëm VMRO.

Menduam se me kaq do përfundonte kjo histori e jashtëzkonshme e tyre, plot shqiptari , shpresë, ndryshim.

Por erdhi një moment kur ata të dy u ftohën me njëri-tjetrin.
Po kush t'i ketë shkatërruar miqësitë e njëri-tjetrit ?! Sela dhe Memedi kanë ndryshuar.Si ka mundësi që fjalimet "epike" të tyre , plot shpresë , unitet, të jenë bërë grimca-grimca.Si ka mundësi që ata u bënë copë-copë.
Mos ka të ngjarë që apetitet e pushtetit t'a kenë bërë këtë?

 18.07.2017, 13:26  | B.M. | 3,857 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.