« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
MF e pagoi borxhin ndaj Dojçe Bank në lartësi prej 77,3 milionë euro
132927870_3.jpg

Shkup, 5 korrik - Ministria e Financave (MF) sot në tërësi e pagoi huanë ndaj Dojçe Bank nga viti 2012 në lartësi prej 77,3 milionë euro. Huaja ishte me shkallë interesi prej 6,456 për qind dhe dedikohej për financimin e deficitit buxhetor dhe rifinancimin e obligimeve të cilat skadojnë në bazë të pagesës së rregullt të borxhit shtetëror.

"Për këtë qëllim nga Buxheti i Republikës së Maqedonisë janë paguar 75 milionë euro të dedikuara për pagesën e kryegjësë dhe 2,3 milionë euro për pagesën e interesit. Kjo shumë është pothuajse tri herë më e madhe se detyrimi i djeshëm i Ministrisë së Financave në tregun vendor, e cila ishte me shkallë mesatare prej 2,25", kumtoi Ministria e Financave.

Me këtë pagesë, borxhi publik, si për qindje e BPV-së, do të zvogëlohet për 0,7 për qind pikë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 05.07.2017, 14:56  | Xh.I. | 1,111 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.