Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
Enver Maliqi zgjidhet zv.kryetar i Qytetit të Shkupit
Janeva konfirmon: Edhe nga pushteti aktual ka funksionarë që janë nën hetime
« Droga-vetvrasje » A u ofron dikush ndihmë, sa janë të diskriminuar, sa u ndihmojnë organizatat dhe qeve..
Murtezani kërkon hetim për konfiskim të pasurisë së ish funksionarëve të korruptuar.
Hasim-Murtezani_1.jpg

Shkup, 12 gusht - Magjistri i çështjeve të sigurisë Hasim Murtezani përmes një postimi të fundit ka kërkuar që të bëhet hetim për konfiskim të pasurisë së ish funksionarëve të cilët dyshohet se janë të korruptuar, ndërkohë që si masë ligjore sipas tij duhet të praktikohet tek të gjitha shtresat e njerëzve që kanë bartur funksione publike shtetërore, transmeton Zhurnal.mk

"Konfiskimi i pasurisë si masë ligjore duhet të fillojë të ekzekutohet tek të gjithë shtresat e njerëzve që kanë bartur funskisone publike shtetërore. Konfiskimi i pasurisë pa djersë në formë joligjore duhet ti mos i ik askushë, pozitë dhe opozitë me tolerancë zero nesë vërtetë qëllimi i kësaj masa ka për synim hajdutllëkun dhe shkatërimin e pasurisë shtetërore vizavi pasurisë së popullit", kështu shkruan Murtezani ndërkohë që bën apel që mekanizmi i tillë mos përdoret si revanshizëm ndaj rivalëve politik.

"Ky mekanizëm nuk duhet të keqpërdoret nga pushteti si formë revanshizmi ndaj oponentëve politik, po ky RENTGEN LIGJORË duhet t'i fusë të gjithë në kontrollë financiarë, për t'u kuptuar se kush hyri në politikë duke paraqitur në fillim në listat e deklarimit të pronësisë së tyre zero pasuri dhe pastaj dolën nga politika si PADRONË duke krijuar biznese dhe projekte të tjera për të larë pasurinë e pisët dhe parat e zeza! KUR DO SHTETI E KAP LEPURIN ME QERRE", thekson mes tjerave Murtezani.

Ndërkohë që një hetim të ngjajshëm për funksionarët e partisë së tij nga viti 2002 e deri më sot muaj më parë kërkoi edhe lideri i BDI-së Ali Ahmeti i cili kërkoi nga organet kompetente ta bëjnë një gjë të tillë, ndonëse deri më tani as prokuroria e përgjithshme por edhe ajo speciale nuk kanë hapur ndonjë lëndë hetimi që po bëhet ndaj ish funksionarëve dhe funksionarëve të BDI-së të dyshuar për korupsion.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.08.2017, 13:05  | T.E. | 2,373 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Tre ndërmarje publike të qytetit të Shkupit bëhen me drejtorë të rinjë
Kjo është porosia e parë e kryetarit të ri të Çairit Visar Ganiu
Ermal Mamaqi bën për Bleonën atë që s’e bëri për askë! (Foto)
Enver Maliqi zgjidhet zv.kryetar i Qytetit të Shkupit
Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.