« Zhurnal mëson » Bashkim Bakiu kandidat i mundshëm për komunen e Sarajit nga Lëvizja Besa
« Kastriot Rexhepi për Zhurnal » Lajmi i liferuar në disa media me tendencë vetëm për të dëmtuar imazhin tim personal
FOL.mk: “Vlon” në Gostivar, edhe një kandidaturë e re sfidon Nevzat Bejtën
« Zhurnal mëson » BDI në Çair anketon tre kandidat, ja cilët janë ato
SHBA, pas protestës shpallet gjendje e jashtëzakonshme
thumbs_b_c_aa7bf03bf4f994586fe28061cec63074-650x358.jpg

Një person ka humbur jetën dhe disa të tjerë janë plagosur si pasojë e ngjarjeve të përjetuara në protestën ku qindra racistë mbajtën në qytetin Charlottesville, në rajonin Virginia të SHBA-ve, ku pas ngjarjeve është shpallur gjendje e jashtëzakonshme në rajon, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas planit për heqjen e statujës së komandantit të ushtrisë së konfederatës së qytetit Charlottesville, bëhet e ditur se në protestën e nisur nga grupet raciste ka patur përleshje.

Ndërkohë janë rritur tensionet pasi kanë mbërritur grupet kundërshtare në vendin e protestës ku grupet raciste ishin të armatosur. Ndër të tjera bëhet e ditur një person ka humbur jetën dhe disa të tjerë janë plagosur pasi grupet raciste i kanë shkelur me automjet. Pas përleshjeve mes grupeve bashkia Charlottesville ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

Prefekti Terry McAuliffe ka njoftuar se ka dhënë urdhrin e nevojshëm që forcat e sigurisë kombëtare të vendosin sigurinë në rajon.

Ndërsa media amerikane ka theksuar se forcat e sigurisë deri në urdhërin për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme nuk kanë marrë mjaftueshëm masat.

Natën e të premtes protestues që mbanin pishtarë duke përngjasuar me organizatën Ku Klux Klan gjatë një proteste të zhvilluar në Universitetin Virginia brohoritën me sloganet “Hebrenjtë nuk do të mund të kalojnë në vendin tonë”, “gjak dhe tokë”, “një popull i vetëm, një komb, fund emigrimit”.

Edhe muajin e kaluar mbështetës të Ku Klux Klan patën zhvilluar protestë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.08.2017, 09:53  | T.E. | 595 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
« Kastriot Rexhepi për Zhurnal » Lajmi i liferuar në disa media me tendencë vetëm për të dëmtuar imazhin tim personal
Abdylmenaf Bexheti i përgjigjet islamofobit Kastriot Myftaraj
Kolona të gjata në kufinin Bellanoc-Stançiq
Myftaraj, mbeturinë ruso-kineze
Thaçi në Tetovë: Situata e shqiptarëve në Maqedonisë do të ndryshojë kur PDSH-ja do të vij në pushtet
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.