« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
“369”, OJQ-të duan përfshirje në krijimin e politikave
ojq.jpg

Shkup, 16 gusht - Një pjesë e sektorit civil presin nga qeveria që të gjejë zgjidhje sistemore për përfshirjen aktive të organizatave joqeveritare dhe të gjitha palëve tjera të interesuara për procesin e krijimit të politikave. Në qeveri ekziston Këshill për bashkëpunim me shoqërinë civile, por i njëjti është trashëguar nga përbërja e kaluar qeveritare dhe fare nuk është funksionale, konsideron Simonida Kacarska nga instituti për politikë evropiane. Sipas saj, ky këshill duhet të shkrihet në organ i cili do t’i koordinoj aktivitetet e përbashkëta të sektorit qeveritar dhe joqeveritar.

"Këtu përgjegjësia para se gjithash i takon qeverisë, të punoj në drejtim të hapjes së këtij procesi për krijimin e politikave ndaj të gjithë aktorëve. Kjo do të thotë se do të lë kohë të mjaftueshme për dëgjimin e mendimeve të propozimeve të tyre, do t’i përfshijë palët e interesuara në përgatitjen e atyre propozimeve e gjithashtu edhe në ndjekjen e tyre të implementimit", tha Simonida Kacarska – Insituti për Politikë Evropiane.

Pas nismës dhe kërkesës së rreth 70 organizatave joqeveritare, përfaqësuesit e tyre janë kyçur në një pjesë të reformave që i ka paralajmëruar qeveria, si pjesë e planit “3-6-9” i cili është udhërrëfyes për rrugën drejt bashkimit evropian. Ata ofruan edhe dokument për përmirësimin e këtij plani me propozime që kanë të bëjnë me paratë publike, gjyqësorin, zgjedhjet, kuvendin, mjedisin jetësor, arsimin, shëndetësinë dhe kulturën.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.08.2017, 16:19  | Xh.I. | 612 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.