« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Kolonia ndërkombëtare e artit figurativ "Shkup 2017"
kol.jpg

Shkup, 21 gusht- Dhjetë artistë figurativë akademik nga Maqedonia dhe jashtë do të marrin pjesë në Koloninë Ndërkombëtare të Artit "Shkup 2017", e cila fillon sot në Muzeun e Qytetit të Shkupit.

Kolonia organizohet për të 12 herë me radhë në organizim të Muzeut të Qytetit të Shkupit, me mbështetje financiare nga Qyteti i Shkupit.

Në punën e Kolonisë të artit figurativ, që do të zgjasë deri më 31 gusht, do të marrin pjesë 10 artistë figurativë akademik, pjesëtarë të gjeneratave të ndryshme dhe përcaktimeve krijuese, të cilët jetojnë dhe krijojnë në mjedise të ndryshme.

Nga Maqedonia në koloninë dhjetëditore do të jenë Mirosllava Mikica Trujkanoviq, Hristina Zafirovska, Marija Markovska, Burim Ukiq dhe Çasllav Markoviq, Pjesë e kolonisë do të jenë edhe pesë autorë nga jashtë. Ata janë Liza Volfel nga Gjermania, Hilal Balçi nga Turqia, Kamal Abuhalav nga Jordania, Nirosllav Zhivkoviq nga Serbia dhe Adel Mustafa nga Egjipti.

Qyteti i Shkupit në vitin 2016 e themeloi Koloninë e Artit Figurativ Ndërkombëtar, në suaza të politikës së vet për zgjerimin dhe përmirësimin e bashkëpunimit kulturor ndërkombëtar.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.08.2017, 09:35  | L.E. | 639 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.