« Analizë "BIRN" » Kreu i Sarajit Murati në mungesë të projekteve ideore ka humbur 1.5 milion euro për i..
Para lokaleve partitë politike të ulen në tryezë të përbashkët dhe të zotohen për zgj..
Aeroporti "Aleksandri i madh" pas zgjedhjeve do të bëhet Nënë Tereza?! (Video)
« Agjencia e Lajmeve Zhurnal, rikthen ZhurnalTV-në » Armend Ramadani - 15 Years anniversary (Video)
Reka: Veprimi i Beogradit, tentim për të penguar integrimin e Maqedonisë në NATO
Blerim-Reka.jpg

Shkup, 22 gusht - Ish Ambasadori i Maqedonisë në Bruksel Blerim Reka në një deklaratë për REL, ka theksuar se tërheqja e personelit diplomatik të Serbisë nga Shkupi i konvenon vetëm Moskës, transmeton Zhurnal.

Sipas tij arsyeja kryesore për këtë akt të Beogradit është se tanimë Maqedonia iu rikthye itenerarit euroatlantik dhe dalëngadal i jep fund ndikimit ruso-serb në shtet.

Në kontekstin e interesave të Rusisë, ai thekson edhe bllokadën greke të inetgrimit euroatlantik të Maqedonisë, dhe pret që Athina zyrtare, siç thotë ai, dëshiron ose jo, të ndërhyjë në konfliktin sërbo-maqedonas.

“Të mos harrojmë edhe politikat e afërta të Moskës dhe Athinës, jo vetëm në aspektin e bllokimit të integrimit të Maqedonisë në NATO, por nëpërmjet vendit të arrihet një orientim më i gjërë gjeostrategjik dhe të bllokohet integrimi në NATO. Greqia në gjitha këto dhjetë vite ka pasur si pretekst emrin, por në realitet ka luajtur një lojë ruse për bllokimin e integrimit në NATO të të gjitha vendeve Perëndimore të Ballkanit", ka thënë Reka.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.08.2017, 15:05  | Xh.I. | 1,603 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
« TRONDITËSE » Nuk kanë të ndalur hetimet ndaj Ramiz Merkos për keqpërdorim detyre, "ka abuzuar me 6 milion euro", akuzon Miloshoski
« Agjencia e Lajmeve Zhurnal, rikthen ZhurnalTV-në » Armend Ramadani - 15 Years anniversary (Video)
Arrestohet Igor Jug, njëri prej dhunuesve në natën e 27 prillit në Kuvend
Refiqe Tërnava nuse, ky është bashkëshorti i saj (Foto)
« Analizë "BIRN" » Kreu i Sarajit Murati në mungesë të projekteve ideore ka humbur 1.5 milion euro për investime kapitale
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.