« Analizë "BIRN" » Kreu i Sarajit Murati në mungesë të projekteve ideore ka humbur 1.5 milion euro për i..
Para lokaleve partitë politike të ulen në tryezë të përbashkët dhe të zotohen për zgj..
Aeroporti "Aleksandri i madh" pas zgjedhjeve do të bëhet Nënë Tereza?! (Video)
« Agjencia e Lajmeve Zhurnal, rikthen ZhurnalTV-në » Armend Ramadani - 15 Years anniversary (Video)
Policia dhe Bashkëpunimi qytetar!

Nga Hasim Murtezani

Në shumë situata të caktuara konflikuoze në vendin tonë dhe gjetiu, njerëzit e përfshirë në ndonjë problem, janë munduar që drejtësinë ta marrin në dorë të tyre duke dashur ti japin zgjidhje konfliktit të caktuar vet ata pa kërkuar ndihmën e organin i cili është përgjegjës (policinë) për mbrojtjen e lirive dhe të drejtave të njeriut, mbajtjen e qetësisë publike dhe luftimin e kriminalitet dhe autorëve të krimit!

Shpeshë herë në bashkëbisedim me shumë mërgimtarë, kemi dëgjuar se në Europë bashkëpunimi ndërmjet policisë dhe qytatarëve është shumë i ngushtë dhe i patjetērsueshëm për shmangien e problemeve të caktuara qoftë edhe në atë kur komshiu në pallat ka lëshuar volumin e radios duke prishë qetësin e të tjerëve, parkimin e makinës keq ku ka penguar lëvizjen në rrugë, hedhjen e një mbeturina nga dritarja e veturës, etj!
Në vendin tonë në shumë raste, policia e shtetit nuk është parë si partnerë i qytetarëve në bashkëpunim për disa arsye dhe atë:

1. Mos besueshëmëria (mungesë kredibiliteti) e qytetarit në policinë e shtetit,

2. Mos intervenim i policisë në zgjedhjen e një problemi të caktuar at'herë kur qytetari ka kërkuar ndihmë (jo profesionalizëm),

3. Intervenimi me vonesë i policisë, at'herë kur problemi ka eskaluar,

4. Politizimi i policisë apo intervenim parcial duke përzier profesionin dhe detyrën ligjore me ndjenjat etnike gjatë intervenimit,

5. Frika e qytetarit nga stigmatizimi i opinionit se ky që është parë në polici është bashkëpuntorë i tyre, duke mos ditur motivet e rastit,

6. Frika e qytetarit për të denoncuar rastin në polici nga kompleksi se do kuptohet në opinion problemi që posedon ( sidomos rastet e dhunës në familje),

7. Mungesa e informacionit dhe e kulturës në atë që policia e shtetit paguhet për zgjidhjen e probleme të caktuara at'herë kur qytetari ndjehet i kanosur apo rrezikuar në situata të caktuara,

8. Marrja e drejtësisë në duar (gjakënxehtësia), duke dashur të tregojnë trimëri dhe anashkalim të policisë.

 09.08.2017, 18:52  | B.M. | 2,300 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
« TRONDITËSE » Nuk kanë të ndalur hetimet ndaj Ramiz Merkos për keqpërdorim detyre, "ka abuzuar me 6 milion euro", akuzon Miloshoski
« Agjencia e Lajmeve Zhurnal, rikthen ZhurnalTV-në » Armend Ramadani - 15 Years anniversary (Video)
Arrestohet Igor Jug, njëri prej dhunuesve në natën e 27 prillit në Kuvend
Refiqe Tërnava nuse, ky është bashkëshorti i saj (Foto)
« Analizë "BIRN" » Kreu i Sarajit Murati në mungesë të projekteve ideore ka humbur 1.5 milion euro për investime kapitale
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.