Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
Ky është burri që jetoi afër 30 vite i vetëm në malet e Alaskës (Video)
burri_2.jpg

Richard Proenneke ka bërë diçka që shumë pak kush do të mund ta bënte!

Ky njeri, ka jetuar afër 30 vjet në malet e Alaskës në një shtëpizë të vogël të ndërtuar me duart e tija, transmeton lajmi.net

Sa shumë e doni ju natyrën? Sa prej jush do të mund ta bënit atë që ka bërë Proenneke? A do të mund të mbijetonit të rrethuar me egërsi?

Ai ishte një natyralist amator kur filloi të jetonte në malet e Alaskës dhe kjo eksperiencë e tij zgjadhi për afro 30 vite pasi ai ndërtoni një kasolle me duart e tij pranë bregut të Liqeneve Binjake!

Proenneke bëri gjithçka vetë. Ai doli në gjueti, peshkoi, mblodhi vet ushqimin e tij, por herë pas here kishte furnizime me ushqim me helikopterë. Ndërkohë që mbijetonte në egërsi të plotë, ai morri kohën e tij për të dokumentuar gjithë eksperiencën e tij në revista dhe film. Ai gjithashtu regjistroi të dhëna shumë të vlefshme meteorologjike dhe natyrore.

Në videon e mëposhtme, mund të shihni gjithë historinë e tij. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.09.2017, 15:57  | L.E. | 6,978 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.