« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
Hahn: 2025-ta, viti i Ballkanit perëndimor
Emërimet në krye të Supremes dhe Apelit, presin dekretin e presidentit
drejtesi-780x439-702x336.jpg

Në fund të muajit të kaluar, Ambasada e Mbretërisë se Bashkuar, ajo e Shteteve të Bashkuara të Amerikës,pastaj Zyra e Bashkimit Evropian dhe misioni i EULEX-it, patën reaguar ndaj këtyre emërimeve, pasi që ato i kishte anuluar paraprakisht Gjykata Kushtetuese e Kosovës, duke u thirrur në mosrespektimin e procedurave.

Këshilli Gjyqësor i Kosovës në muajin janar të këtij viti, kishte emëruar kryetar të Gjykatës se Apelit, Hasan Shalën. Kurse në muajin mars, ky Këshill emëroi Enver Pecin në postin e kryetari të Gjykatës Supreme të Kosovës.

Ndërkohë, dy kandidatet për këto pozita, Valdete Daka dhe Tonka Berisha, kanë parashtruar ankesë në Gjykatën Kushtetuese.

Kjo Gjykatë, në muajin qershor, po të këtij viti konstatoi se në këtë rast Këshilli Gjyqësor i Kosovës nuk i kishte parashikuar masat e nevojshme për të garantuar zbatimin e mjaftueshëm të parimeve të barazisë dhe transparencës.

Mirëpo, pavarësisht aktgjykimit të Kushtetueses, më 9 gusht, Këshilli Gjyqësor i Kosovës i ka riemëruar të njëjtit persona për kryetar, përkatësisht Hasan Shalën, kryetar të Gjykatës së Apelit dhe Enver Pecin, kryetar të Gjykatës Supreme të Kosovës.

Ky riemërim pati nxitur më pas reagimet e përfaqësuesve ndërkombëtarë të cilët kërkuan që procesi të jetë i drejtë dhe transparent.

Megjithatë, kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi tha për Radion Evropa e Lirë se tash për tash nuk ka ndonjë ndryshim, ngase pavarësisht reagimeve, sipas tij, Këshilli Gjyqësor i ka respektuar rekomandimet e Gjykatës Kushtetuese.

“Këshilli ka vendosur për emërimin e këtyre personave dhe sipas nesh nuk ka ndonjë shkelje të Kushtetutës”, është përgjigjur shkurt Idrizi.

Ndërkaq, Enver Peci i emëruar në pozitën e kryetarit të Gjykatës Supreme të Kosovës tha për Radion Evropa e Lirë se nuk i komenton reagimet ndërkombëtare, por se emërimi i tij është bërë nga Këshilli Gjyqësor.

“Këshilli Gjyqësor i Kosovës, sipas Kushtetutës, është propozues për zgjedhjen e kryetarit të Gjykatës Supreme, ndërsa Presidenti i shtetit e emëron. Këshilli Gjyqësor më ka propozuar, kurse çështja ka mbetur tek Presidenti për emërim, për dekretim”, tha Peci.

Në anën tjetër në një përgjigje më shkrim nga zyra për informim e Gjykatës Kushtetuese, thuhet se kjo gjykatë ka pranuar nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës njoftimin për zbatimin e aktgjykimeve të Gjykatës.

“Me po të njëjtën shkresë, Këshilli Gjyqësor i Kosovës e ka informuar Gjykatën edhe përkitazi me mbajtjen e procesit të ri të votimit për kryetar të Gjykatës Supreme dhe të Gjykatës së Apelit, në përputhje me aktgjykimet e Gjykatës Kushtetuese”, thuhet në përgjigje.

Sidoqoftë, në reagimet e shprehura të përfaqësuesve ndërkombëtarë thuhet se “shqetësimet e tyre kanë të bëjnë me procesin e përzgjedhjes, por jo edhe me emrat e kandidatëve”. /REL/

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.09.2017, 19:00  | T.E. | 473 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Varrosen mbetjet mortore të masakrës së vitit 1913 » Ahmeti: Gjenocidi i Çubrilloviçit tentoi të shfarosë popullin shqiptarë, Lika: E kaluara e dhimbshme ka qenë e drejtë
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.