Ministri Taravari dhe Zv/Ministri Transportit dhe Lidhjeve Mehmedi vizituan spitalin..
Dega e BDI-së, Çair: Shumë pluhur për asgjë
Selmani: Fushata e zgjedhjeve lokale është bartur edhe në parlament
Komuna e Gostivarit ka pajisur me automjete profesionale NP "Komunalec"
“Irma” lë 6.5 milionë shtëpi pa rrymë në Florida
97755635_041606110-1.jpg

Rreth 6.5 milionë shtëpi në Florida ose dy të tretat e numrit të përgjithshëm të shtëpive kanë mbetur pa energji elektrike pasi uragani “Irma” goditi fuqishëm këtë shtet.

Në ndërkohë inxhinierët po punojnë për të rikthyer energjinë elektrike por shumë zona mbeten akoma të bllokuara.

“Linjat e energjisë elektrike janë ndërprerë në të gjithë shtetin, kemi rrugë që janë të pakalueshme, kështu që të gjithë duhet të jenë të durueshëm ndërsa punojmë me këtë”, ka thënë Guvernatori i Florida, Rick Scott, transmeton Klan Kosova.

Irma goditi Floridan të dielën dhe u dobësua më pas në një stuhi tropikale.

Stuhia u dobësua pasi u zhvendos drejt veriut drejt Atlantës, me erërat maksimale të qëndrueshme të 56km / h, ka thënë në një deklaratë Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC).

Ata shtuan poashtu se ndërsa shiu i madh pritej të vazhdonte në të gjithë shtetet juglindore, të gjitha paralelet e stuhisë dhe stuhitë tropikale u ndërprenë.

Mediat kanë raportuar se të paktën katër persona kanë vdekur si pasojë e stuhisë në Florida derisa uragani la të paktën 37 persona të vdekur në ishujt e Karaibeve.

Këshilltari për Sigurinë e Atdheut në Shtëpinë e Bardhë, Tom Bossert tha se do të duhet pak kohë para se banorët në ishujt e Florida Keys të jenë në gjendje të kthehen në shtëpitë e tyre.

Raportet thonë se 10,000 njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre si pasojë e stuhisë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.09.2017, 12:36  | Xh.I. | 338 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Për herë të parë zëvendës kryetari i Shkupit do të jetë shqiptar, Trajanovski promovon profesor Muhamed Ametin
« Analizë » Zgjedhjet lokale për Bilall Kasamin “të jesh apo të mos jesh” !
Tragjedi në Tetovë, trajner i futbollit vdes në trajnim
Uragani Maria drejt Republikës Domenikane, flet shqiptari: Jemi futur ..
Albatriti nuk do t’ia falë Meritës për këtë fotografi ‘shokuese’ të tij, që ajo ia ka publikuar
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.