« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
Hahn: 2025-ta, viti i Ballkanit perëndimor
Pas Irmës, pjesa holandeze e Shën Martinit pothuajse tërësisht është shkatërruar
133844324.jpg

Pothuajse një e treta nga të gjithë ndërtesat në pjesën holandeze të ishullit të karaibeve Shën Martin janë shkatërruar, ndërsa më shumë se 90 për qind e objekteve janë dëmtuar si pasojë e uraganit shkatërrues Irma, njoftoi sot Kryqi i Kuq holandez.

Pjesëtarë të Kryqit të Kuq kanë kontrolluar 5.500 objekte, ndërsa vlerësimin e bënë edhe në bazë të fotografive të dorëzuara nga Ministria holandeze e Mbrojtjes.

Uragani Irma mori jetën e të paktën pesë personave në pjesën holandeze dhe nëntë personave në pjesën franceze. Dëmi material është i madh në të dy anët e ishullit.

Ishulli Shën Martin është ndarë në shekullin 17 në anën franceze (Saint Martin) dhe atë holandeze (Sint Maarten) dhe shtrihet në sipërfaqe prej 87 kilometra katrorë.

Tetëdhjetë mijë banorët e saj janë përzierje etnike, kryesisht nga Afrika, Evropa dhe Azia. Të dyja anët e ishulli e ndajnë gjuhën kreole, e cila shumë bazohet në fjalorin anglez. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.09.2017, 16:44  | Z.H. | 349 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
« Varrosen mbetjet mortore të masakrës së vitit 1913 » Ahmeti: Gjenocidi i Çubrilloviçit tentoi të shfarosë popullin shqiptarë, Lika: E kaluara e dhimbshme ka qenë e drejtë
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.