« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
Hahn: 2025-ta, viti i Ballkanit perëndimor
Koreja e Veriut zotohet të përshpejtojë programin bërthamor
thumbs_b_c_5e68ff07799aacd5dbc124ade705da56.jpg

Koreja e Veriut "kategorikisht" hodhi poshtë sanksionet e reja që synojnë frenimin e ambicieve për armët bërthamore, thuhet në një reagim të Ministrisë së Jashtme të Phenianit, raporton Anadolu Agency (AA). 

 

Kjo përgjigje vjen vetëm një ditë pasi Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë në të cilën synon të ndëshkojë Korenë e Veriut si asnjëherë më parë duke ia bllokuar importet e naftës dhe eksportin e tekstilit. 

 

OKB miraton "sanksione të ashpra" kundër Koresë së Veriut

Sanksionet e fundit vijnë pas testit të gjashtë bërthamor të kryer më 3 shtator. 

 

Megjithatë, mes kërcënimeve ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut këmbënguli se sanksionet do të "forcojnë vendosmërinë e saj për të ndjekur këtë rrugë me ritëm më të shpejtë". 

 

Deklarata e bërë, e transmetuar nga agjencia shtetërore e lajmeve e Koresë së Veriut, dënon masat ndëshkuese të Këshillit të Sigurimit dhe të njëjtat i quan “përpjekje për të ngulfatur Veriun dhe popullin e tij”. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.09.2017, 13:26  | Z.H. | 310 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
« Varrosen mbetjet mortore të masakrës së vitit 1913 » Ahmeti: Gjenocidi i Çubrilloviçit tentoi të shfarosë popullin shqiptarë, Lika: E kaluara e dhimbshme ka qenë e drejtë
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.