« Koment » Politika pa moral s`është art i qeverisjes por është art i mashtrimit
« Demiri për Zhurnal » Kritikat e para nga Brukseli për Qeverinë Zaev janë me vend
« Koment » Gjuha Shqipe pretekst për propagandë politike?!
Kryeministri dhe ministrat nesër për herë të parë do të përgjigjen në pyetjet e deput..
Dimitrov: Në Londër jam me qëllim që të marrë mbështetje nga demokracia më e vjetër në botë
133855046.jpg

Shkup, 13 shtator - Bashkimin Evropian e shohim si klub i vendeve për të cilët qeverisja e të drejtës është e rëndësishme, mediat janë të lira dhe mekanizmat për kontroll të pushtetit funksionojnë, deklaroi ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov në intervistë për "Skaj njuz".

 

I pyetur se pse Maqedonia dëshiron të hyjë në BE dhe se çka Britania e Madhe mund të bëjë për këtë, Dimitrov tha se në kohë kur bota po bohet e paparashikueshme, "besojmë se do të jemi më të sigurt në pikëpamje të ardhmërisë tonë nëse jemi pjesë e BE-së".

 

"Ata që janë brenda shpesh flasin se sa është ftohtë jashtë. Në Londër jam me qëllim që të marrë mbështetje nga demokracia më e vjetër në botë për atë se unë besoj se është perspektivë shumë shpresuese për vendim tim Maqedoninë. Arritëm të dalim nga kriza e thellë morale si më të fuqishëm dhe më të pjekur. Kemi vendosmëri të fuqishme që të ndërtojmë demokraci të vërtetë evropiane dhe po udhëtojë nëpër demokracitë e etabluara nëpër Evropë që ta transmetoj këtë mesazh dhe ta marrë mbështetjen e tyre. për shkak se, mbështetja nga Britania e Madhe është inkurajim i madh i qytetarëve të Maqedonisë", deklaroi Dimitrov.

 

Sipas tij, për ballafaqim me problemet e mëdha duhet të veprohet si një, qoftë ajo krizë migruese, ndryshimet klimatike ose terrorizmi.

 

"Për këtë arsye besojmë se rajoni i Ballkanit do të jetë vend më i lumtur nëse është pjesë e BE-së", tha Dimitrov.

 

Lidhur me marrëdhëniet e mira fqinjësore me Greqinë, Dimitrov tha se vizita e tij e parë zyrtare ka qenë pikërisht në Greqi.

 

"Kisha 18 vjet kur Maqedonia u bë e pavarur. Së shpejti do të mbush 45. Duhet të bëjmë më shumë dhe më mirë si gjeneratë", tha Dimitrov.

 

Lidhur me krizën migruese, Dimitrov, tha se BE-ja duhet të vazhdojë ta mbështesë Turqinë për shkak se marrëveshja BE - Turqi ka bërë dallim të madh dhe ruta ballkanike duhet të mbetet e mbyllur.

"Po bëjmë gjithçka që mundemi për këtë. Duhet të mbështetet edhe Greqia, sepse kufiri i jashtëm i BE-së është në kufirin greko-turk. Kriza migruese tregoi se sa Ballkani është i rëndësishëm si rajon për sigurinë e Evropës", deklaroi Dimitrov.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.09.2017, 18:21  | T.E. | 338 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Policia bllokon qendrën e qytetit, Borisov do të arrijë me helikopter
Aksidentohet në Austri autobusi me pasagjerë nga Maqedonia, ka të vdekur 
Mbulohen Genta Ismajli dhe Shkurte Gashi, ja si po iu rri shamia (Foto)
 

 


Loading...
MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.