Shilegov e Ganiu, targetojnë pikat se ku do të punohet së pari në Çair
« Zhurnal mëson » Në Strugë janë shitur letërnjoftime për votimet e 15 Tetorit, priten arrestime në Str..
Bexheti: Pa ASH-në, Qeveria Zaev nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane
« Raporti i partive » Kush sa para harxhoi në pjesën e dytë të fushatës zgjedhore
Avokati i Popullit: Vajzës me shami në Ohër t`i lejohet ndjekja e mësimit
_42.jpg

Shkup, 19 shtator - Avokati i Popullit dënon veprimin e Ministrisë së Arsimit, e cila i ka dërguar letër drejtorit të shkollës fillore "Vllaznim-Bashkimi" të Ohrit, ku miraton kërkesën e tij që nxënëses t'ia ndalojë shkuarjen në shkollë përshkak të shamisë, dhe ka kërkuar që vajzës menjëherë t'i mundësohet ndjekja e mësimit.

"Kushtetuta e Maqedonisë dhe Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut, lejojnë lirinë e fesl dhe lirinë e shprehjes së religjionit, kurse sipas Konventës për të Drejtat e Fëmijës, lirinë për të manifestuar fenë mund t'i nënshtrohet vetëm kufizimeve të përcaktuara me ligj, dhe të tilla kufizime nuk parashikohen në Ligjin për arsimin fillor dhe rregulloret e tjera pozitive ligjore ", thuhet në reagim.

Avokati i Popullit thekson nevojën për respektimin rigoroz të ligjeve dhe zbatimin e detyrueshëm të traktateve ndërkombëtare të ratifikuara dhe të përmendura më lartë, si pjesë përbërëse e sistemit tonë ligjor. Aq më tepër për shkak se, sipas Kushtetutës, ligjet duhet të jenë në përputhje me të dhe të gjitha rregulloret e tjera që janë të bazuara në ligje dhe të gjithë detyrohen që t'i respektojnë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.09.2017, 14:39  | A.SH | 2,099 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
PDSH-ja do të votojnë Arifin në Tetovë, kurse BDI-ja do ta mbështesë kandidatin e tyre në Studeniçan
« Koment » Nëse Sela ballafaqohet me BDI dhe LSDM në Strugë, a ka kuptim koalicioni qeveritar?!
« Analizë në "Inside" » Nuk është e sigurt që Ibrahimi mund t'i ketë votat e rrethit të parë
LSDM do ta mbështesë BDI-në në Strugë, Tetovë dhe Gostivar?
Aksident i rëndë në Maqedoni, trupi i viktimës ngel në veturë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.