« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Zaev: Nuk do ketë rekonstruim të qeverisë
Shkupi thyen rekordin për ndotjen e ajrit
The Guardian: Qipro shet pasaportat e BE për 2 milionë euro
1505820174-vlcsnap-error906_3.jpg

Qeveria e Qipros vë në shitje pasaporta europiane për të gjithë ata që investojnë të paktën 2 milion euro në prona, sipërmarrje apo bono thesari.

Lajmi ëhstë publikuar në një reportazh të britanikes The Guardian, e cila ka publikuar dhe një listë me qindra blerës të mundshëm të këtyre pasaportave. Pasaporta i është shitur edhe disa oligarkëve rusë dhe ukrainas, dke u dhënë atyre të drejtën për të jetuar në cdo vend të Bashkimit Europian

Sipas britanikes ky lloj biznesi i ka siguruar republikës më shumë seë katër miliardë dollarë që nga viti 2013. Në fakt bëhet fjalë për një sistem që është në fuqi prej kohësh, para zyrtarizimit të procedurës.

Një i kushëri i presidentit sirian Bashar Al Asad u bë qipriot në 2010-ën, por nënshtetësia iu hoq pas shpërthimit të luftës civile në vend. Vetëm në 2016-ën, sipas The Guardian, më shumë se 400 pasaporta europiane kanë përfunduar në duart e të huajve milionerë, mes tyre dhe personazhe me shumë influencë në fushën politike. Ndër ta është dhe një ish deputet i parlamentit rus dhe themeluesi i bankës më të madhe tregtare ukrainase.

Pas marrjes së pasaportës, shtetasit tashmë qipriotë, nuk janë të detyruar të jetojnë në ishull dhe as të mësojnë gjuhën. Përvec detyrimit për të shkelur në vend cdo shtatë vjet, qipriotët e rin janë të lirë të udhëtojnë dhe të punojnë në të gjitha shtetet anëtare të Bashkimit Europian

Përvec Qipros, janë dhjetë vendet anëtare të Bashkimit Europiamn që japin pasaporta në këmbim të një investimi të caktuar apo një shume të konsiderushme parash. Këto vende janë: Hungaria, Bullgaria, Belgjika, Greqia, Austria, Malta, Portugalia, Spanja, Irlanda, dhe Letonia. Sipas The Guardian ky biznes pa kufi rrezikon sigurinë e kontinentit e për këtë arsye në fund të këtij viti parlamenti italian do të diskutojë për një amendament që detyron vendete përfshira që të shtojnë kontrollet në kufij.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.09.2017, 14:05  | Xh.I. | 657 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Kryeparlamentari Xhaferi dhe zv.kryeministri Angjushev kryesojnë delegacioni në varrimin e mbretit rumun Mihai i Parë
Projekti ideor i Universitetit "Nënë Tereza" jo 1 milion euro, por 10 mijë euro (Dokument)
Qeveria, Ministria e Shëndetësisë në duart e LSDM-së
Djali më i madh i ish-kryeminsitrit turk është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij
Kryetarët e këshillave komunal kanë bllokuar rekonstruimin e Qeverisë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.