Shilegov e Ganiu, targetojnë pikat se ku do të punohet së pari në Çair
« Zhurnal mëson » Në Strugë janë shitur letërnjoftime për votimet e 15 Tetorit, priten arrestime në Str..
Bexheti: Pa ASH-në, Qeveria Zaev nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane
« Raporti i partive » Kush sa para harxhoi në pjesën e dytë të fushatës zgjedhore
Tempulli i zjarrit Aspakha në Iran, kujtim i dinastisë Sasanide 1.750 vjet e vjetër
thumbs_b_c_cd2c914a1de98d650c399267cc62b02d.jpg

Tempulli i zjarrit Aspakha (Espakhou), që ndodhet në krahinën iraniane të Horosanit të Veriut, është ojekti i vetëm që ka mbetur nga periudha e dinastisë Sasanide.

 

Historiani Peyam Mihnani për Anadolu Agency (AA) foli për karakteristikat e ndërtesës që ndodhet në Aspakha. 

 

"Kjo ndërtesë është objekti i vetëm nga periudha Sasanide në Horosanin e Veriut. Objekti i cili asokohe përdorej si objekt kulti nga pasuesit e Zaratrustës, është ndërtuar afërsisht 1750 vite më parë", tha Mihnani. 

 

Ai shtoi se tempulli posedon një kube dhe pjesë të tjera karakteristike të arkitekturës së periudhës së sundimit të Sasanidëve, të cilët sunduan nga viti 224 p.e.s deri në vitin 651.

 

Përveç kësaj, sipas fjalëve të tij, tempulli u ndërtua për të qenë rezistent ndaj tërmeteve.

 

Tempulli është 12.5 metra i gjerë dhe 21 metra i lartë.

 

Mihnani tha se tempulli përbëhet nga dy pjesë, njëri prej tyre është pjesa për lutje dhe se katër dritare janë në kupolë dhe 23 në muret e ndërtesës.

 

Sipas tij, tempulli u rinovua dhjetë vjet më parë nga Agjencia iraniane e trashëgimisë kulturore dhe turizmit dhe gjithashtu punohet për përmirësimin e infrastrukturës së zonës në të cilën ndodhet tempulli.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.09.2017, 15:06  | Z.H. | 603 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
PDSH-ja do të votojnë Arifin në Tetovë, kurse BDI-ja do ta mbështesë kandidatin e tyre në Studeniçan
« Koment » Nëse Sela ballafaqohet me BDI dhe LSDM në Strugë, a ka kuptim koalicioni qeveritar?!
« Analizë në "Inside" » Nuk është e sigurt që Ibrahimi mund t'i ketë votat e rrethit të parë
LSDM do ta mbështesë BDI-në në Strugë, Tetovë dhe Gostivar?
Aksident i rëndë në Maqedoni, trupi i viktimës ngel në veturë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.