« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Zaev: Nuk do ketë rekonstruim të qeverisë
Shkupi thyen rekordin për ndotjen e ajrit
Narcizoizmet partiake shkak i mos unifikimit shqiptar në zgjedhjet lokake
bbbbbbbb.jpg

Shkup, 19 shtator - Taniqë ka kohë që me një dinamikë të theksuar, ka fillua fushata parazgjedhore rreth zgjedhjeve lokale në Republiken e Maqedonisë, dukshëm vërehen shqetsimet rreth procesit në vijim.  Ajo çka më së shumti shqetson elektoratin shqiptar është veprimi kryeneq i subjekteve politike shqiptare ose ndryshe thënë, narcizoizmet partiake  për të mos marë qëndrime të përbashkëta rreth kualicionimeve ose dhënies së listave të përbashkëta; qoft për kandidatë për kryetarë-ne vende të caktuara ( komuna) e qoftë edhe për lista të këshilltarëve, kështu vlerësojnë njohësit e çështjeve politike për Zhurnal.mk

"Ajo çka më së shumti shqetson elektoratin shqiptar është veprimi kryeneq i subjekteve politike shqiptare ose ndryshe thënë, narcizoizmet partiake  për të mos marë qëndrime të përbashkëta rreth kualicionimeve ose dhënies së listave të përbashkëta; qoft për kandidatë për kryetarë-ne vende të caktuara ( komuna) e qoftë edhe për lista të këshilltarëve. Këto fortifikime vetanake,mendoj se do ta dëmtojn procesin konstruktiv qoftë në pozicionimet sa më përmbajtsore të shqiptarëve këtu,e qoftë edhe në procesin elektoral e zgjedhor të vet shqiptarëve", thotë për Zhurnal, Sabaudin Zhuta, profesor universitar.

Ai, thekson se është shumë me relevancë që kampanja në bllokun shqiptar të ruan maturinë, gjakftohtësinë dhe dinjitetin për të mos ndodhur ndonjë komflikt messhqiptar.

Nga ana tjetër, Zudi Xhelili ish-deputet në Parlamentin e Maqedonisë, thekson se pas zgjedhjeve lokale proceseve në Maqedoni përsëri do ju prijnë fituesit.

"Mbas zgjedhjeve lokale do të kemi situat krejt ndryshe. Mvarësisht prej rezultateve do ndodhin edhe ndryshimet. Nuk dua të prejudikoj si do të dalin rezultatet por e di se partitë qe do të fitojnë më shumë vota do u prijnë ndryshimeve", thotë Xhelili për Zhurnal.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.09.2017, 22:07  | D.J. | 3,065 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Kryeparlamentari Xhaferi dhe zv.kryeministri Angjushev kryesojnë delegacioni në varrimin e mbretit rumun Mihai i Parë
Projekti ideor i Universitetit "Nënë Tereza" jo 1 milion euro, por 10 mijë euro (Dokument)
Qeveria, Ministria e Shëndetësisë në duart e LSDM-së
Djali më i madh i ish-kryeminsitrit turk është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij
Kryetarët e këshillave komunal kanë bllokuar rekonstruimin e Qeverisë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.