« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Zaev: Nuk do ketë rekonstruim të qeverisë
Shkupi thyen rekordin për ndotjen e ajrit
Google dhe HTC nënshkruajnë një marrëveshje bashkëpunimi me vlerë 1.1 miliard dollar
htc_13.jpg

Google dhe HTC kanë nënshkruar një marrëveshje ku disa punonjës së HTC do ti bashkohen gjigandit të motorit të kërkimit.

Si pjesë e këtij transaksioni, HTC do të marrë 1.1 miliard dollar në kesh nga Google. Ky i fundit gjithashtu do të marrë një licencë jo ekskluzive të pronësisë intelektuale të HTC-së.

Prodhues Tajvanez tha se shumica e punonjësve të kompanisë kanë punuar për të zhvilluar telefonët Pixel të Google.

Marrëveshja me HTC është fillimi i një strategjie të re të harduerit për gjigandin e kërkimit i cili përfundoi për të dytën herë duke blerë një tjetër prodhues telefonësh edhe pse dështoi me Motorolën.

Burimet kanë raportuar se HTC kishte ndaluar tregtimin në bursën e Tajvanit më 21 Shtator pikërisht nga ky lajm i rëndësishëm.

Ndihma e HTC-së nuk është vetëm me telefonët Pixel. Tableti Nexus 9 është një tjetër produkt i bashkëpunimit mes tyre.

Prodhuesi Tajvanez synon që me këtë marrëveshje të fokusohet në biznesin në rritje të realitetit virtual ku përfshihet pajisja HTC Vive.

Akordi mes Google dhe HTC do të përfundojë jo me ribrandimin e këtij të fundit por me aksesin e Google mbi burime e inxhinierisë së harduerit të HTC-së. /PCWorld Albanian

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 10:02  | L.E. | 671 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Kryeparlamentari Xhaferi dhe zv.kryeministri Angjushev kryesojnë delegacioni në varrimin e mbretit rumun Mihai i Parë
Projekti ideor i Universitetit "Nënë Tereza" jo 1 milion euro, por 10 mijë euro (Dokument)
Qeveria, Ministria e Shëndetësisë në duart e LSDM-së
Djali më i madh i ish-kryeminsitrit turk është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij
Kryetarët e këshillave komunal kanë bllokuar rekonstruimin e Qeverisë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.