« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
« Koment » A po pamundësohet emërimi i Ministrit të Shëndetësisë, nga mos-prezenca e Selës në Ma..
Zaev merret vesh për Ambasadorin në Bruksel, BDI e pafuqishme në emërimin e Ambasador..
Raportet e mira ndërfqinjësore, përshpejtojnë integrimin
Shtetet më pak mikpritëse për të huajt
vendeee_1.jpg

Kuvajti, Arabia Saudite dhe Republika Çeke janë në krye të listës së The Expat Insider, si vende të papëlqyeshme për të huajt.

Në raportin vjetor theksohet se vlerësimi bëhet në bazë të cilësisë së jetës, sigurisë, dhe lehtësirave të qëndrimit.

Si pjesë e kategorisë “lehtësira në qëndrim” janë dhe afrimiteti që ndjejnë të huajt me vendasit, ku përfshihen faktorë si: sa lehtë mund të përfshihen në kulturën vendase, të bëjnë miq të rinj, dhe sa barriera mund të krijojë gjuha.

Mes 10 vendeve europiane më pak të pëlqyera për të huajt janë Danimarka, Norvegjia dhe Zvicra.

Në Zvicër, 36% e të huajve mendojnë se sjellja e vendasve është shumë e keqe, ndërsa mbi gjysma e tyre e shohin të vështirë të integrohen në kulturën vendase, pavarësisht standardit të lartë të jetesës.

Ndërsa si vende më miqësore renditen Meksika, Kosta Rika dhe Uganda. 

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 10:42  | L.E. | 1,268 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ja emrat e Ambasadorëve të ri që do ta përfaqësojnë Maqedoninë ?!
Zaev merret vesh për Ambasadorin në Bruksel, BDI e pafuqishme në emërimin e Ambasadorëve shqiptar?!
« Zhurnal mëson » Kryetari i ri i Këshillit të Komunës së Gostivarit, sërish nga rradhët e BDI-së
« Koment » A po pamundësohet emërimi i Ministrit të Shëndetësisë, nga mos-prezenca e Selës në Maqedoni ?
A po pamundësohet emërimi i Ministrit të Shëndetësisë, nga mos-prezenca e Selës në Maqedoni ?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.