« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
« Koment » A po pamundësohet emërimi i Ministrit të Shëndetësisë, nga mos-prezenca e Selës në Ma..
Zaev merret vesh për Ambasadorin në Bruksel, BDI e pafuqishme në emërimin e Ambasador..
Raportet e mira ndërfqinjësore, përshpejtojnë integrimin
Iraku nis ofensivën për të rimarrë qytetin Havija nga ISIS-i
78880AEC-DC19-4625-B908-ECA726A23274_cx0_cy5_cw0_w1023_r1_s-650x358.jpg

Iraku ka nisur një ofensivë për të dëbuar militantët e Shtetit Islamik (IS) nga Havija, një nga dy zonat e fundit në këtë vend që kanë mbetur nën kontrollin e xhihadistëve.

Kryeministri i Irakut, Haider al-Abadi, tha se ofensiva në qytetin Havija, i cili ndodhet 220 kilometra në veri të Bagdadit, ka nisur në agim.

Një koalicion shumëkombësh, i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, është duke ofruar mbështetje me sulme ajrore.

Qyteti Havija ka rënë nën kontrollin e Shtetit Islamik në qershor të vitit 2014, kur grupi militant ka pushtuar territore të mëdha në veri dhe perëndim të Irakut dhe ka shpallur të ashtuquajturin “kalifat”.

Operacioni për rikthimin e tij ka nisur vetëm dy ditë pasi trupat kanë hyrë në bastionin tjetër të Shtetit Islami në Irak – në shkretëtirën perëndimore, pranë kufirit me Sirinë.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 14:11  | Xh.I. | 527 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ja emrat e Ambasadorëve të ri që do ta përfaqësojnë Maqedoninë ?!
Zaev merret vesh për Ambasadorin në Bruksel, BDI e pafuqishme në emërimin e Ambasadorëve shqiptar?!
« Zhurnal mëson » Kryetari i ri i Këshillit të Komunës së Gostivarit, sërish nga rradhët e BDI-së
« Koment » A po pamundësohet emërimi i Ministrit të Shëndetësisë, nga mos-prezenca e Selës në Maqedoni ?
A po pamundësohet emërimi i Ministrit të Shëndetësisë, nga mos-prezenca e Selës në Maqedoni ?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.