« Raportet e mira Maqedoni - Bullgari » Bullgarët janë aleatë tradicional të shqiptarëve, Bullgaria shteti i vetëm ortodoks n..
Andov: Nuk duhet të na hutoi marrëveshja me Bullgarinë!
Maqedonia në BE e rëndësishme për shqiptarët, por jo më e rëndësishme se statusi i ty..
Xhaferi: Nëna Terezë është simbol i humanizmit, dashurisë dhe kujdesit të pakufishëm
I nxehti dhe kulturat bujqësore, agronomët: Më pak fryte, më shumë cilësi
2_48_2.jpg
Shkup, 2 shtator - Megjithatë në disa kultura bujqësore të cilat kanë përfunduar fazën e vegjetacionit, në kohën e vjeljes nuk ka pasur ndikim negativ. Ndikim më të madh do të ketë tek kulturat furagjeresi dhe do të ndikojë në uljes e sasisë së pemëve, por gjithsesi moti i ngrohtë ka ndikuar që pemët të jenë më cilësore.
 
Agronomët me apel që bujqit të shfrytëzojnë maksimumin e sistemeve të ujitjes, dhe t’u kushtojnë kujdes të posaçëm për mbrojtje nga sëmundjet dhe dëmtuesit, sepse moti i ngrohtë është i përshtatshëm për zhvillimin e tyre.
 
“Me këtë kemi ende ndikim negative tek kulturat bujqësore, sidomos tek kulturat foragjere dhe tek kulturat e gjelbërta do të thotë, temperaturat e larta ndikojnë negativisht. Rekomandimet nga ana e agronomëve është që si të ketë mundësi në ato vende ku ka për tu ujitur, të bëhet ujitje intensive. Si rezultat i të thatit tek pemët do të thotë do të ketë më pak fryte këtë vit, por do të jenë cilësore dhe më të mira”, tha Irfan Azemi, agronom.
 
Sipas agronomëve reshjet e shiut gjatë javës së kaluar nuk do ta ndryshojnë shumë situatën pasi intenziteti i shiut ishte i ulët. Ata paralajmërojnë se kulturat bujqësore për momentin, për shkak të temperaturave të larta, i ekspozohen stresit të temperaturës dhe mungesës së ujit në tokë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 02.09.2017, 16:02  | T.E. | 922 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Aksidentohet në Austri autobusi me pasagjerë nga Maqedonia, ka të vdekur 
Mbulohen Genta Ismajli dhe Shkurte Gashi, ja si po iu rri shamia (Foto)
Komuna e Çairit fillon me rrënimin e objekteve pa leje, nuk do të lejohen uzurpime (Foto)
Policia bllokon qendrën e qytetit, Borisov do të arrijë me helikopter
 

 


Loading...
MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.