« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Zaev: Nuk do ketë rekonstruim të qeverisë
Shkupi thyen rekordin për ndotjen e ajrit
Sondazhi, 40 përqind e myslimanëve europianë ndjehen të diskriminuar
auto_didid1506087815.jpg

Diskriminimi kundër myslimanëve të Europës po rritet me dy në pesë prej tyre, ose 40 përqind, që thonë se janë përballur me trajtime të padrejta në rastet kur kanë kërkuar një vend pune, apo një shtëpi, por edhe në shërbimet publike si edukimi apo kujdesi shëndetësor.

 

Në të parin raport të këtij lloji në një dekadë, thuhet se rreth 30 përqind e të anketuarve në një sondazh thonë se janë fyer dhe 2 përqind janë sulmuar edhe fizikisht në 12 muajt e kaluar.  Sondazhi i zhvilluar nga fundi i 2015 dhe fillimi i 2016 i Agjencisë për të Drejtat e Njeriut të BE-së ka pasur në qendër 10.500 myslimanë në 15 shtete europiane si Franca, Gjermania, Holanda, Spanja, Suedia dhe Britania e Madhe.   Pjesa më e madhe e atyre që janë trajtuar padrejtësisht në pesë vitet e shkuara, sipas vëzhgimit, mendojnë se shkak për këtë ka qenë emri, ngjyra e lëkurës apo pamja e tyre. 

 

Rreth 17 përqind thonë se ndihen të diskriminuar në mënyrë të drejtpërdrejtë prej besimit të tyre.  Rreth 40 përqind e grave që mbajnë shami, apo perçe në publik ndjejnë se ajo është shkak i diskriminimit të tyre kur kërkojnë një vend pune.  Më shumë se 30 p ërqind e grave që mbajnë veshje tradicionale apo fetare, thonë se janë ngacmuar, kryesisht nëpërmjet xhesteve fyese apo komenteve. Vetëm 12 përqind e myslimanëve që kanë përjetuar diskriminimin dhe 9 përqind e atyre që janë ngacmuar, thonë se kanë marrë mundimin t’i raportojnë rastet.

 

 Vëzhgimi po ashtu ka dalë në përfundimin se 47 përqind e burrave të ndaluar nga policia thonë se besojnë se shkak ka qenë veshja e tyre tradicionale.  Raporti vjen në një kohë tensionesh të larta, të ndezura akoma më shumë nga kriza e emigrantëve e viteve 2015, 2016 si edhe nga vala e sulmeve terroriste dhe rritja e partive anti-islam në Francë, Holandë dhe Gjermani.  Sipas raportit, myslimanët e Europës, që përbëjnë rreth 4 përqind të popullatës së kontinentit kanë një nivel besimi nën mesataren tek institucione si policia apo sistemi i drejtësisë në vendin ku jetojnë

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.09.2017, 16:42  | Z.H. | 357 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Kryeparlamentari Xhaferi dhe zv.kryeministri Angjushev kryesojnë delegacioni në varrimin e mbretit rumun Mihai i Parë
Projekti ideor i Universitetit "Nënë Tereza" jo 1 milion euro, por 10 mijë euro (Dokument)
Qeveria, Ministria e Shëndetësisë në duart e LSDM-së
Djali më i madh i ish-kryeminsitrit turk është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij
Kryetarët e këshillave komunal kanë bllokuar rekonstruimin e Qeverisë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.