Shilegov e Ganiu, targetojnë pikat se ku do të punohet së pari në Çair
« Zhurnal mëson » Në Strugë janë shitur letërnjoftime për votimet e 15 Tetorit, priten arrestime në Str..
Bexheti: Pa ASH-në, Qeveria Zaev nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane
« Raporti i partive » Kush sa para harxhoi në pjesën e dytë të fushatës zgjedhore
Takim mes kryeministrit Zaev me zëvendës kryeministrin Fan Bin Min nga RS e Vietnamit
133871319.jpg

Nju Jork, 23 shtator - Kryeministri Zoran Zaev së bashku me ministrin e punëve të jashtme, Nikolla Dimitrov u takuan me zëvendës kryeministrin e Republikës Socialiste të Vietnamit, Fam Bin Min.

Sipas informimit nga ana e Qeverisë në këtë takim ështê diskutuar dhe është vendosur që të thellohet bashkëpunimi mes dy vendeve në planin ekonomik, me përfshirje të shoqatave të biznesit mes dy vendeve. RS e Vietnamit me 90 milion banorë shihet si një treg atraktiv i shoqatave të biznesit të Maqedonisë, ndërsa Republika e Maqedonisë me pozitën e saj gjeografike, afërsia me Unionin Evropian dhe aspiratat për anëtarësim në EU nga ana e Maqedonisë, shihet si një destinacion atraktiv nga RS e Vietnamit.

Ardhmëria e RM është EU dhe NATO, por jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me të gjitha shtetet dhe të ndërtojmë partneritet me shtetet mike të Maqedonisë, që të prosperojmë në planin ekonomik dhe të hapim vende të reja pune për qytetarët e Republikës së Maqedonisë, tha Zaev.

Republika e Maqedonisë është vend interesant për investime nga ana e RS Vietnamit dhe ne së bashku duam të risim bashkëpunimin ekonomik dhe të zhvillojmê bashkëpunimin mes dy vendeve, deklaroi zëvendës kryeministri i Vietnamit, Fan Bin Min. Gjithashtu ai paralajmëroi se do të ofrojnë edhe bursa për studentët e Maqedonisë.

Në këtë takim u bisedua që në ardhmen e afërt të ketë takime në nivele më të larta qeveritare për përmirësimin e jetës së qytetarëve dhe rritja ekonomike mes dy vendeve.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.09.2017, 14:42  | T.E. | 550 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
PDSH-ja do të votojnë Arifin në Tetovë, kurse BDI-ja do ta mbështesë kandidatin e tyre në Studeniçan
« Koment » Nëse Sela ballafaqohet me BDI dhe LSDM në Strugë, a ka kuptim koalicioni qeveritar?!
« Analizë në "Inside" » Nuk është e sigurt që Ibrahimi mund t'i ketë votat e rrethit të parë
LSDM do ta mbështesë BDI-në në Strugë, Tetovë dhe Gostivar?
Aksident i rëndë në Maqedoni, trupi i viktimës ngel në veturë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.