Shilegov e Ganiu, targetojnë pikat se ku do të punohet së pari në Çair
« Zhurnal mëson » Në Strugë janë shitur letërnjoftime për votimet e 15 Tetorit, priten arrestime në Str..
Bexheti: Pa ASH-në, Qeveria Zaev nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane
« Raporti i partive » Kush sa para harxhoi në pjesën e dytë të fushatës zgjedhore
Stërvitje simuluese për luftë kundër krimit kibernetik
110757840.jpg

Shkup, 25 shtator - Trajnim simulues për luftë kundër krimit kibernetik do të fillojë sot në Shkup në organizim të iPROCEEDS, projekt i përbashkët i BE-së dhe Këshillit të Evropës.

Në trajnimin do të marrin pjesë hulumtues për krimin kibernetik, specialistë për forenzikë digjitale, inspektorë financiarë, prokurorë, njësite për zbulim financiar, Drejtoria për mbrojtje ë të dhënave personale (DMDHP), si dhe përfaqësues nga sektori privat - ISP (internet provajder).

Aktivitetin e organizon Zyra për program kundër krimit kibernetik të Këshillit të Evropës, përmes një projekti të përbashkët të Bashkimit Evropian dhe Këshillit të Evropës.

Trajnimin do ta koordinojë një ekip multinacional i ekspertëve nga Irlanda dhe Mbretëria e Bashkuar.

Qëllimi është që të vendosen lidhje më të afërta mes bashkësive profesionale dhe hulumtuesve të krimit kibernetik, personat përgjegjës për siguri kibernetike, hulumtues financiar/zbulues dhe sektori privat.

Ky aktivitete është përsëritje e Koordinimit për krim kibernetik dhe Trajnimit për partneritet të organizuar në nivelin nacional në Tbilisi, Gjeorgji, nga 24 prilli deri më 28 prill të vitit 2017, e cila është përbërë nga 13 shtete nga Rajoni partner lindor, Evropa Juglindore dhe Turqia dhe janë përfshirë më shumë se 80 prokurorë, hulumtues të krimit kibernetik, hetues financiarë/zbulues dhe ekspertë për siguri kibernetike nga Azerbajxhani, Shqipëria, Bjellorusia, BeH-ja, Gjeorgjia, Armenia, IRJ e Maqedonisë, Moldavia, Serbia, Ukraina, Mali i Zi dhe Turqia.

iPROCEEDS është projekt i përbashkët të BE-së dhe Këshillit të Evropës për targetimin e aktiviteteve kriminele të internetit në Evropën Juglindore dhe Turqi, nën Instrumentin për ndihmë paraqasëse, i cili i mbulon Shqipërinë, Kosovën, Bosnjë e Hercegovinën, Maqedoninë Serbinë, Turqinë dhe Malin e Zi. Projekti zgjat 42 muaj dhe ka buxhet 5,56 milionë euro.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 25.09.2017, 09:26  | Xh.I. | 444 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
PDSH-ja do të votojnë Arifin në Tetovë, kurse BDI-ja do ta mbështesë kandidatin e tyre në Studeniçan
« Koment » Nëse Sela ballafaqohet me BDI dhe LSDM në Strugë, a ka kuptim koalicioni qeveritar?!
« Analizë në "Inside" » Nuk është e sigurt që Ibrahimi mund t'i ketë votat e rrethit të parë
LSDM do ta mbështesë BDI-në në Strugë, Tetovë dhe Gostivar?
Aksident i rëndë në Maqedoni, trupi i viktimës ngel në veturë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.