« Analizë "BIRN" » Kreu i Sarajit Murati në mungesë të projekteve ideore ka humbur 1.5 milion euro për i..
Para lokaleve partitë politike të ulen në tryezë të përbashkët dhe të zotohen për zgj..
Aeroporti "Aleksandri i madh" pas zgjedhjeve do të bëhet Nënë Tereza?! (Video)
« Agjencia e Lajmeve Zhurnal, rikthen ZhurnalTV-në » Armend Ramadani - 15 Years anniversary (Video)
Qeveri stacionesh

Shkruan: Adrian Gjoshi

AKR la LA. U bashkua me PAN pas ndarjes me LDK-në dhe Alternativën, me të cilët dukej se ka krijuar një lidhje të fortë, e që doli të ishte një 'lidhje prej rëre'. Deklarata, rrjedhje informatash për ndërrime qëndrimesh, kampusesh dhe demantime; një maratonë topitëse për qytetarë. Edhe vetë disa deputetë dukeshin të trallisur, sikur s’dinin çfarë po ndodhë. Në anën tjetër, kosovarët vazhdojnë të jenë të stacionuar, të vendosur në Kosovë pa liberalizim vizash dhe pa të ardhme, duke kërkuar shpëtim përmes stacioneve të autobusëve. Por diçka ishte e qartë: partitë politike s’mund të bashkoheshin pa procesin e ndarjes. Pa ndarë ministritë të cilat do t’i udhëheqnin drejtë zhvatjes dhe pa ndryshim në kompozicionin e kampuseve. Për më tepër, i gjithë ky prolongim i një marrëveshje politike ngjau pikërisht për shkak të kërkesave për sasinë dhë cilësinë e hiseve në qeverisje. Polarizim i rrejshëm politik, siç janë të rrejshëm edhe vetë drejtuesit dhe shumica nga anëtarët e partive politike në Kosovë. Deklarativisht kanë inat dhe e urrejnë njëri-tjetrin për vdekje; por kur u del përpara ‘torta e pushtetit’ duket se i harrojnë të gjitha. Çka sjell kjo qeveri? Kjo qeveri sjell qeverisje jetëshkurtër me pasoja afatgjata. Do të jetë qeveria më e brishtë e mundshme që do të përcillet me obstruksione dhe tensione të ashpra politike. Kjo qeveri sjell gjithçka për nënshkruesit e marrëveshjes dhe asgjë për qytetarët. Duke pasur numra pothuajse të barabartë, meqë pozita mezi përbën shumicën absolute, pozita dhe opozita kanë gravitet dhe kapacitet të njëjtë politik. Për më tepër, në këtë qeveri, Serbia përmes Lista Srpska do të ketë ndikimin më të madh formalojuridik në Kosovë pas luftës. Çka na heqë kjo qeveri? Kjo qeveri na heqë përfundimisht shpresën se në Kosovë do të ketë drejtësi e mirëqenie. Nuk shkuan disa orë pas marrëveshjes politike në mes të PAN dhe AKR dhe stacioni i autobusëve e kthej turmën e turpshme. Kosova është kthyer në një vend të pashpresë; dhe rrjedhimisht lokacione të tilla dhunshëm kërkojnë dislokim. Çka thanë qytetarët me 11 qershor? Njerëz që deri tash nga pushtetet janë konsideruar si grigjë delesh, në zgjedhjet e fundit parlamentare dhanë një mesazh të qartë ndaj atyre që kanë udhëhequr deri tash: Jeni të padëshirueshëm!

 06.09.2017, 15:26  | Z.H. | 1,073 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
« TRONDITËSE » Nuk kanë të ndalur hetimet ndaj Ramiz Merkos për keqpërdorim detyre, "ka abuzuar me 6 milion euro", akuzon Miloshoski
Bie nga çatia e shtëpisë, gjen vdekjen një person nga Tetova
« Agjencia e Lajmeve Zhurnal, rikthen ZhurnalTV-në » Armend Ramadani - 15 Years anniversary (Video)
Arrestohet Igor Jug, njëri prej dhunuesve në natën e 27 prillit në Kuvend
Refiqe Tërnava nuse, ky është bashkëshorti i saj (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.