Partitë me "alamet" aktivitete për të fituar zemrat dhe votat e qytetarëve
A do të kemi premtime marramendëse sikur gjatë fushatës të vitit 2013? Flasin analist..
Zeqerija Ibrahimi dhe 100 ditëshi i tij në parlament, mbanë gjithëçka por vetëm BESË ..
« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
Kosova, me Qeveri; "dinosaurësh"(komandantash!) &"shkurtabiçësh"(tyxharësh!) dhe "minoritarësh" (patriot!)?!

Fadil Maloku

Që fillim duhet cekur, qē kjo qeveri, edhe nëse formohet, do jetë tejet e kushtëzuar dhe e hendikepuar për shumë arsye;

1. Arsyeja e parë madhore, që kujtojë se do e përcjell sidomos fillimin e mandatit qeverisës, ka të bëjë kryesisht me; defektin e kompleksit dhe hipotekës së;

"Pakicës shqiptare" (sepse, nuk i ka 51 deputet etnik shqiptar, pra nuk do ket legjitimet të 95% të banorëve!), që frikohem, se gjatë gjithë "odisejadës" qeverisëse..., do kushtëzohet (lexo; shantazhohet!) me lloj lloj kërkesash të dirigjuara; pa asnjë diskutim; si nga "tuxharët" ashtu edhe nga "minoritarêt" serb (lexo; puro Beogradi!) të llastuar nga superprivilegjet (!), që askund në asnjë shtet normal, nuk mund t'i hasish!?

2. Arsyeja e dytë, gjykojë do të jet me jetëgjatësi... (gjashtë muaj, një vit,... gjë varet shumë nga vullneti i opozitës shqiptare VV dhe LDK-s), dhe pa asnjë dyshim, do përcillet me; shumë konfuzione, akuza, kundërakuza, e shfajsime nga më të ndryshme (si satisfaksion moral e politik për keqeverisje!) për "kualitetin",moskordinimin, mospërfaqësimin (klanor, e grupor!) partiak në mandatin qeverisës! Kjo do të ndodhë edhe si pasojë shumë "niveleve vendimarrëse", dhe do etiketohet si qeveri, e; 

"Shumicës vendimarrëse”, qeveri e kontrollit dhe menaxhimit nga liderët politik (lexo; kontratën, dhe prononcimin publik të Z. Pacolli, në Rubikon) për të ngarkuar dhe shkarkuar, secili ministrat e vetë!

3. Arsyeja e tretë, do jenë sfidat vjetra (demarkacioni) dhe këto të rejat në horizont (asociacioni /lexo; një republika Serpska, në Kosovë/), ushtria e Kosovës, demarkacioni me Serbinë (që do jetë shumëfish më i vështirë!) që do jenë "kafshata" të pakapërdishme, për (komandantin e lavdishëm) kryeministrin Haradinaj! I cili përkundër gjitha këtyre pengesave, shpresojë të ndjek dinamikën e qeverisjes së tij emblematike të "njëqinditëshit", dhe të mos bie pre e "arsyeve", të lartcekura!

 06.09.2017, 22:48  | D.J. | 1,383 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Zijadin Sela në konventën promovuese: Ku ishin Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi kur u zgjodh kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi
Enca Haxhia në tuta të kuqe, i duket gjoksi por edhe… (FOTO)
PDSH "dorëzohet", tërhiqet nga gara për Strugën, a do të mbështet të inkriminuarin Ramiz Merko?!
Zeqerija Ibrahimi dhe 100 ditëshi i tij në parlament, mbanë gjithëçka por vetëm BESË jo?!
« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.