Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
Harxhimet jetësore në gusht më të mëdha për 1,9 përqind, ndërsa çmimet me pakicë për 4,1 përqind
harxhime.jpg

Shkup, 7 shtator- Harxhimet e jetës në gusht të këtij viti, në krahasim me gushtin e vitit të kaluar, kanë qenë më të mëdha për 1,9 përqind, ndërsa çmimet me pakicë për 4,1 përqind, kumtoi sot Enti Shtetëror i Statistikës.

Në krahasim me korrikun e këtij viti, megjithatë, harxhimet e jetës shënojnë rritje prej 0,4 përqind, ndërsa çmimet me pakicë për 0,9 përqind.  

Rritje e vlerave të harxhimeve të jetesës në gusht të vitit 2017, në krahasim me muajin paraprak, është vërejtur te perimet e freskëta dhe të ngrira, përveç te patatet për 5,3 përqind, pemët e ngrira për 1,6 përqind, mishin e thatë, të kriposur dhe të tymosur për 1,5 përqind, mishi për 0,9 përqind, përpunimet e tjera nga mishi për 0,6 përqind, djathi dhe gjiza, vaji dhe yndyrat, frutat e freskëta për 0,5 përqind, qumështi për 0,4 përqind, peshku dhe frutat e detit për 0,2 përqind.

Në gusht, gjithashtu, rritje të indekseve të harxhimeve të jetës u evidentuan edhe te transporti ajror i udhëtarëve për 21,7 përqind, shërbimet spitalore për 5,7 përqind, biçikletat për 4,9 përqind, gazi për amvisëritë për 3,8 përqind, derivatet për amvisëri dhe mjetet për pastrim dhe mirëmbajtje të amvisërive për 2,7 përqind. Rritje ka edhe te shërbimet për rekreacion dhe sport për 1,7 përqind, kopshtet, lulet dhe bimët për 1,5 përqind...

Zvogëlime të harxhimeve të jetesës janë vërejtur tek frutat e freskëta për 2,5 përqind, orizi për 1,4 përqind dhe drithërat e tjera dhe vezët për 1,2 përqind, perimet e thata, perimet e tjera të konservuara dhe të përpunuara për 0,9 përqind, sheqeri, xhemi, mjalti, çokollata 0,7 përqind. Zvogëlim ka edhe në ngrohjen qendrore të amvisërive për 2,5 përqind, veshmbathjet për 2,2 përqind, mobiljet për amvisëri, lodrat për 0,6 përqind, shërbimet stomatologjike për 0,4 përqind, kumtoi Enti Shtetëror i Statistikës

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.09.2017, 13:16  | L.E. | 510 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.