OKB: 56 të vrarë gjatë zgjedhjeve parlamentare në Afganistan
bota
OKB: 56 të vrarë gjatë zgjedhjeve parlamentare në Afganistan

OKB: 56 të vrarë gjatë zgjedhjeve parlamentare në Afganistan

Rreth 56 persona u vranë dhe 379 u plagosën muajin e kaluar gjatë zgjedhjeve të fundit parlamentare në Afganistan, njoftoi sot OKB-ja, duke e cilësuar këtë proces zgjedhor si më tragjikun të regjistruar më parë në vend.

”Dita e parë nga tri ditë votime, 20 tetori, ka qenë më e përgjakshmja”, konstaton Misioni i OKB-së në Afganistan (MANUA) në një raport.

Rreth 251 të vdekur dhe të plagosur u regjistruan gjatë presidencialeve të 2014.

Asnjë proces zgjedhor nuk ka shkaktuar një numër kaq të madh viktimash që kur OKB-ja nisi të regjistrojë humbjet civile në Afganistan në vitin 2009.

”Në gjashtë muajt që paraprinë zgjedhjet, gati 500 afganë u vranë ose u plagosën, gratë dhe fëmijët përfaqësojnë më shumë se një të tretat e viktimave, dhe 245 persona janë rrëmbyer”, sipas misionit të OKB-së.

© ZHURNAL 06.11.2018, 13:32 | Xh.I. | 232 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."