Policia franceze arreston gjashtë persona, planifikonin sulm ndaj presidentit Macron
bota
Policia franceze arreston gjashtë persona, planifikonin sulm ndaj presidentit Macron

Policia franceze arreston gjashtë persona, planifikonin sulm ndaj presidentit Macron

Gjashtë persona janë arrestuar në kuadër të hetimeve preliminare ndaj një plani për sulm mbi presidentin francez, Emmanuel Macron, ka thënë një zyrtar i afërt me hetimet.

Burimi ka bërë të ditur se forcat franceze të sigurisë i kanë arrestuar gjashtë personat, të dyshimtë se e kishin ndërmarrë një plan “jopreciz dhe të përgjithësuar” për “veprim të dhunshëm” kundër presidentit.

Kanali televiziv francez, BFM TV ka raportuar se gjashtë të arrestuarit ishin pjesëtarë të së djathtës ekstreme, por një gjë e tillë nuk është konfirmuar në mënyrë të pavarur, transmeton Koha.net.

© ZHURNAL 06.11.2018, 14:39 | Xh.I. | 316 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."